FOTBAL - CUPA ROMÂNIEI

Înfrăţirea a părăsit Cupa, se focusează liniştită pe campionat

Publicat la 03 august 2015

Înfrăţirea Hărman  -  Dinicu Golescu Câmpulung  3-4 (0-1; 2-2)
Au marcat: Feraru (60,75), Damian (110)/ Andrei (5), Vâciu (88 pen-şi 114 pen.), Creţu (97)
Înfrăţirea: Dărăbanţ (46 Neagu) -  Zaharia, Cherciu (46 Plumb), Popică, Pavel - Szabo (46 Strătilă), Căprariu (89 Filip), Stan, Popescu - Damian, Feraru. Antrenor: Gabriel Kajcsa.

Nou promovata în liga a III-a, Înfrăţirea Hărman, a evoluat în a doua fază a Cupei României, unde a cedat în faţa formaţiei din Câmpulung după prelungiri, într-o partidă în care oaspetii au beneficiat de două penalty-uri transformate.
Muscelenii au marcat în min. 5 prin Andrei pentru ca hărmănenii să revină numai în repriza secundă când Feraru a realizat dubla în minutele 60 şi 75. Când mai erau două minute din timpul regulamentar, Vâciu înscrie dintr-un penalty ducând meciul în prelungiri.
În al şaptelea minut al prelungirilor, Creţu de la oaspe?i trece echipa în avantaj dar numai pentru moment pentru că în min. 110 Damian să egaleze pentru gazde. Nu trec decât patru minute şi din nou oaspeţi sunt gratulaţi cu un penalti transformat de Vâciu care stabileşte scorul final şi calificarea muscelenilor în faza a treia a competiţiei.
După joc, antrenorul Gabriel Kajcsa ne-a declarat:  „Pentru noi a fost un test bun în faţa unei echipe aflate în aceeaşi serie cu noi. După o primă repriză slabă, ne-am revenit la reluare când am avut mai mult iniţiativa şi am condus cu 2-1. În min. 88, oaspeţii au egalat dintr-un 11 metri şi meciul a intrat în prelungiri în care oaspeţii noştri  au obţinut victoria. Noi ne continuîm parcursul pregătirilor pentru a avea o comportare bună la startul campionatului”.