Editia 8166 - 19 apr 07:59

FOTBAL – LIGA IV

Înfrângerea care a adus titlul

Publicat la 06 iunie 2016

Inter Cristian a administrat Râşnovului prima înfrângere din acest campionat. Liderul a profitat însă de eşcul de care Codlea a avut parte la Zărneşti şi s-a calificat la baraj

Etapa a 29-a a adus prima înfrângere în acest sezon al Ligii a 4-a braşovene pentru liderul Olimpic Cetate Râşnov, care a cedat clar, scor 0-3, în deplasarea de la „vecinii” din Cristian. În derby-ul rundei şi-a spus cuvântul experienţa jucătorilor Cristianului, care cedează rar puncte pe teren propriu, dar poate şi „demotivarea” de care au avut parte râşnovenii chiar din partea propriilor suporteri din tribune, care le comunicau permanent scorul fluviu din partida Zărneşti-Codlea, care a luat proporţii destul de devreme şi care asigura indirect participarea elevilor lui Ioan Sima la baraj. Astfel, campioana sezonului 2015-2016 s-a stabilit cu o rundă înainte de final, Râşnovul ajungând să joace cu promovarea pe masă, după ce a mai avut această şansă în 2013. Echipa pe care o va întâlni la baraj este AS Unirea Cristuru Secuiesc, campioana judeţului Harghita. Jocurile se desfăşoară pe data de 18 iunie 2016 (manşa tur, la Cristuru Secuiesc) şi 25 iunie 2016 (manşa retur, la Râşnov), cu începere de la ora 18.00. În situaţia în care după disputarea celor două jocuri egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), golurile marcate în deplasare contează dublu, fiind declarată câştigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă şi în aceste condiţii egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de cinci minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare.
Rezultate etapa a 29-a: Voila - Or Victoria 0-5 (Ionescu 31,59, Bratu 44, Cristian 57, Bădăloi Marius 83. Eliminat la gazde - 51’ Ramba Iulian-opreşte o situaţie clara de gol a echipei adverse). 3-3 la juniori;  Oltul Făgăraş - Bran 12-1 (Torcea 22,24,50, Cornea 53, Enastescu 41,65, Marciuc 62, Lie 69, Belibou 72, Bica 75, Andronic 78, Sinea 83 / Badea 54). 6-0 la juniori;  Cristian - Râşnov 3-0 (Plesa 13-Autogol, Vasilache 36, 89). 3-1 la juniori; Hălchiu - Prietenii Rupea 1-1 (Borcescu 7 / Simon 46). 4-2 la juniori; Cetatea Rupea/Homorod - Feldioara 4-0 (Ivan 4, 80, Curca 31, Beres 77). 2-1 la juniori;  Viitorul Ghimbav - Săcele 2-3 (Mircescu 20, 65 / Coman 35, 63, Ciopraga 71. Eliminat la gazde Laszlo min 74-2 avertismente). 0-11 la juniori; Zărneşti - Codlea 6-0 (Lazăr 11,17, Stanislav 14, Dascălu 72,75, Lăutaru 77). 2-4 la juniori;  Berivoi - Aripile 1-3 (Neamţu 40 / Badea 2, 90,90+3). 1-3 la juniori.