Înfrângere supărătoare, cu două secunde înainte de final!

Cetate Devatrans  -  Corona Braşov  29-28 (16-18)
Sala Sporturilor (Deva), spectatori, 300.
Cetate: Drynia Miskovic (Laura Poenaru)- Nataşa Krnici 6, Dynia Tasici 6, Carmen Cartaş 6, Nicoleta Rusu 5, Ana Maria Simion 3, Alina Şovar 3, Melinda Toth, Claudia Din-Mojoiu, Ani Petronia, Elena Nicu. Antrenor, Ioan Băban.
Corona: Ana Maria Olariu (Denisa Dedu)- Aurelia Brădeanu 8, Andreea Pricopi 6, Camelia Balint- Hotea 4, Laura Chiper 3,Oana Cîrstea 2, Oana Pop-Apetrei 2, Nicoleta Tudor 2, Adriana Ţăcălie 1, Marinela Burghel, Mihaela Briscan, Diana Druţu, Daniela Brânzan-Raţiu, Manuela Manda, Cristina Zamfir. Antrenori: Bogdan Burcea, Vasile Curiţeanu.
Arbitri: Sorin Dinu - Constantin Din (Bucureşti).

Este greu să câştigi atâta timp cât nu pui în aplicare pe teren şi un dram de  suflet. Dăruirea  şi puterea de  concentrare au fost determinante în obţinerea victoriei  de către echipa mai slab cotată, Cetate, cu două secunde înainte de  final. Devencele erau socotite  înainte de  începerea meciului drept victime sigure, au intrat pe teren şi fără principala lor jucătoare, Valentina Elisei, şi totuşi, au câştigat. Că nu au fost victime  s-a văzut în teren. În minutul 4 scorul le era favorabil cu 3-1 gazdelor, fapt care nu constituia o îngrijorare. În minutul 10 scorul devenise 8-4, iar în minutul următor, după ce Mica Brădeanu înscrie pentri 8-5, Tudor este eliminată pentru ţinere de tricou. La jumătatea primei reprize începusem să ne îngrijorăm, scorul devenise10-5 şi Brădeanu ţinteste bara. Dedu se hazardează cu o lansare eşuată.Devencele revin cu două goluri, în minutul 26 golurile Micăi Brădeanu şi Cameliei Balint, fac ca pentru prima dată scorul să devină egal la 14, iar Laura Chiper în minutul următor să aducă Corona în avantaj. Se intră la pauză cu un avantaj de două goluri, linistitoare pentru Corona. În continuare se merge cap la cap cu avantaj pentru Corona  de 2-3 goluri. Gazdele fac puţin circ pe teren prin Cartaş şi Krnci, fără ca arbitrii să intervină şi după ce Corona este egalată la 24 (47), apoi se merge cap la cap. Pricopi înscrie pentru 27-28 şi în ultimul minut Tasici egalează la 28. Cînd mai erau 35 de secunde de joc, braşovencele aveau mingea, Chiper şutează mult prea uşor pentru Miskovic şi pe contraatac, când mai erau 2 secunde de joc, Nicoleta Rusu înscrie golul victorios pentru gazde. Pentru gazde este a doua victorie în propria sală, după cea din meciul cu penultima clasată din Ploieşti. Rulmentistele vor trebui să demonstreze miercuri la Craiova în meciul cu echipa din Bănie că această înfrîngere a fost un accident , un accident nedorit care nu mai trebuie repetat, ci din contră reparat.