Înfrângere pentru braşovence la debutul returului

Publicat la 21 ianuarie 2014

CSB Teleorman Alexandria -Olimpia CSU Braşov 66-52 (20-9,11-19,13-15,22-9)
Teleorman: S.Arnold 25 de puncte, A.Sipoş 16, G.Voicu-Rus 12, A.Smith 4, A.Graham 2, C.Teodorescu , T.Principe, K.Patrici.
Olimpia: Zdenka Kovacevici 17, Clara Barte 12, Gabriela Irimia 11, Mădălina Cioroiu 6, Vladinka Erak 4, A.Haas 2, Ana Ferariu, Nataşa Bucevac, Simina Avram, A.Dobre, Maria Mircescu. Antrenor, Dan Calancea.

„Olimpicele” au opus o dârză rezistenţă mai experimentatelor lor adversare. Au început mai greu şi au cedat primul sfert  pentru a reveni în cel de-al doilea, pe care l-a şi câştigat, 19-11. La reluare, gazdele aveau un avans de 3 puncte (31-28). Tinerele braşovence au câştigat şi sfertul al treilea, iar în ultimele 10 minute au intrat cu un minus de numai un punct (43-44). Au cedat în ultima parte a meciului şi implicit meciul la o diferenţă mai mică decât pierduse pe propriul teren. Evoluţiile din acest meci, precum şi din sferturile cupei arată o formaţie decisă ca în acest retur să demonstreze o creştere evidentă faţă de evoluţiile anterioare. Demn de semnalat este fapul că jucătoarea americană Christina Dewitt a lipsit din echipa de sub Tâmpa, aceasta hotărând să nu se mai întoarcă la echipă. La jumătatea reprizei secunde, Gabriela Irimia a ieşit pentru cinci greşeli personale, aspect resimţit în evoluţia echipei în ultima parte a meciului.

Joc bun în prima rundă a returului
La încheierea meciului, antrenorul braşovean Dan Calancea, s-a declarat mulţumit de evoluţia elevelor sale, nu şi de arbitraj: „A fost un meci bun al ambelor echipe şi un spectacol agreabil pentru cei prezenţi în sală. Din păcate faptul că Irimia  a fost nevoită să părăsească terenul pentru cinci greşeli personale, iar Kovacevic avea 4 asemenea greşeli ne-a făcut misiunea extrem de grea în sfertul patru. Legat de arbitraj nu vreau să comentez prea mult însă îi dau dreptate  în totalitate antrenorului  de la Satu Mare, Petre Eleş, care în Cupa României a simţit pe pielea lui ce înseamnă să joci la Alexandria. Cu puţin mai multă atenţie  puteam câştiga astăzi. Pentru noi urmează o serie de patru jocuri foarte importante pentru o clasare superioară la finalul campionatului  şi sper din toată inima să trecem cu bine  şi peste aceste partide”.

Scoruri de peste 100 de puncte
Prima rundă a returului de campionat a consemnat două rezultate în care învingătoarea a depăşit  suta de puncte. Deşi au pierdut, olimpicele se menţin între echipele care vor evolua în play-off.
Rezultatele complete ale primei runde a returului: SCM Craiova - Sepsi Sf.Gheorghe 52-112 (26-59); Nova Vita Tg.Mureş - CSM Târgovişte 42-83 (18-43); Rapid Bucureşti - Phoenix Galaţi  50-59 (30-25); CSU Alba Iulia - Danzio Timişoara 76-33 (47-20); CSM Satu Mare - CSM Oradea 77-59 (40-28); ICIM Arad - Universitatdea Cluj 110-45 (59-20).