Editia 8171 - 26 apr 19:05

Înfrângere mincinoasă

Publicat la 26 aprilie 2010

Pandurii Tg. Jiu - FC Brașov 1-0 (0-0) A înscris: Hidișan (min. 77-pen.). Stadionul Municipal din Tg. Jiu. Teren bun, Spectatori: 4.000. Pandurii: Mingote - Popete, Martinovic, Chibulcutean, Cardoso - Nalați (46 Hidișan), Murgan, Vranjes, D

Pandurii Tg. Jiu - FC Brașov 1-0 (0-0) A înscris: Hidișan (min. 77-pen.). Stadionul Municipal din Tg. Jiu. Teren bun, Spectatori: 4.000. Pandurii: Mingote - Popete, Martinovic, Chibulcutean, Cardoso - Nalați (46 Hidișan), Murgan, Vranjes, D. Orac (53 Lazic) - Stromajer, Raskovic (72 Y. Kamara). Antrenor: Sorin Cârțu. FC Brașov: Mincă - Duarte, Oros, Diogo, Ezequias – M. Roman, Cristescu (78 Ilyeș), N. Grigore, C. Munteanu - Sburlea (67 Savici), Zaharia. Antrenor: Viorel Moldovan. Arbitru: Paul Unimatran (Zalău). Asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Gero Szabo (Cluj). Cartonașe galbene: Hidișan (81), Popete (89), Lazici (90+3) / Oros (12), Cristescu (17), Duarte (57), Zaharia (75). Din nou s-a dovedit faptul că „stegarii” nu știu să se impună în fața echipelor mici din campionat. Și de data aceasta și-au dovedit limitele în fața unei echipe care timp de 11 meciuri în acest retur nu a cunoscut victoria, în fața unei echipe care în cele 5 partide susținute acasă în această primăvară nu înscrisese nici un gol. Dacă la capitolul dominare brașovenii pot primi o notă de trecere pentru că aduc mingea în careul advers, au o posesie superioară, în fața porții adverse totul rămâne în ceață și ocaziile se succed una după alta. „Stegarii” au sufocat gazdele cu acea posesie totală care a făcut ca gazdele să treacă numai rareori centrul terenului. Au jucat dintr-o bucată și-au deposedat adversarul cu nonșalanță, dar atât. Mincă a șomat aproape pe toată durata partidei. Numai în ultimul minut al primei reprize a avut treabă, când a reținut un balon trimis de Martinovic cu capul și apoi la două mi-nute de la reluare când a respins șutul noului intrat pe teren Hidișan. „Galben-negrii” au avut neșansa că Paul Unimatan, arbitrul meciului, a fost înșelat de căderea teatrală a lui Kamara și a dictat un penalti văzut numai de el și poate de Sorin Cârțu. Această gravă eroare a „fluie-rașului” putea fi uitată dacă „stegarii” nu s-ar fi întrecut în ratări. În min. 7 șutează din 20 metri în Mingote. După alte trei minute, la o combinație Munteanu-Zaharia ultimul șutează pe lângă bara din partea dreaptă a porții Pandurilor. În min. 30 Sburlea îl servește excelent pe Roman și acesta din colțul careului de 16 m. șutează puternic balonul fiind deviat în ultimă instanță în corner. La patru minute de la reluare Munteanu centrează pentru Sburlea care trimite cu capul din 16 metri pe lângă, pentru ca în min. 53 Roman să centreze cu precizie de pe dreapta și din 11 metri Cristescu nejenat să trimită alături. O cursă pe flancul drept a lui Roman în min. 61 se încheie cu o centrare la Munteanu, care șutează puternic, iar Mingote respinge în corner. Urmează acea decizie aberantă din minutul 76 la căderea teatrală a lui Kamara și execuția lui Hidișan fără replică pentru Mincă. A fost o înfrângere mincinoasă, o înfrângere care putea fi ușor evitată. Dezamăgit de arbitraj La finalul meciului Viorel Moldovan spunea că nu are nimic de reproșat jucătorilor, dar a fost total dezamăgit de arbitrajul lui Paul Unimatan. „Multe nu am de spus după acest meci decât că am bătut drumul degeaba și am făcut cheltuieli clubului într-o situație dificilă. Mai economiseam și noi dacă știam că așa se întâmpla. Sunt dezamăgit de acest arbitru care nu are nici nume de arbitru. Îi mulțumesc pentru penaltiul acordat, dar și-a bătut joc de munca băieților și de munca noastră. Știam că Pandurii se află într-o situație dificilă dar cred că aveau și alte mijloace să câștige. În ce mă privește nu am ce să le reproșez băieților, sunt mulțumit de ei, au muncit, ne-am creat ocazii. Pandurii au ajuns o singură dată în careu și nu și-au creat nici o ocazie, dar odată a tușit unul în careu și acest băiat a dat penalti. A avut decizii de arbitraj total aiurea și aberante. Este un rezultat total injust”. Referitor la incidentul cu Sorin Cârțu acesta a completat: „Eu înțeleg că e nervos domnul Cârțu. Înaintea acestui joc l-am respectat enorm. E și dânsul sub presiune și înțeleg că este nervos, dar m-a jignit și mi-a adresat cuvinte urâte și pentru asta mi-a sărit țandăra”.