FOTBAL - FC BRAŞOV

Înfrângere în faţa Rapidului

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 01 februarie 2016

„Stegarii” au pierdut partida de la Chiajna primid două goluri în ultimele minute

Rapid – FC Braşov 2-0 (0-0)
FC Braşov: Mutu (46 Căucă) – Săftescu (60 Cerlincă), Poverlovici, Istrofor, Vlad Munteanu – Coman (60 Avram), Pană, Codoban (75 H. Popa), Alupoaie (75 Pamfile) – Ene (60 Rusu), Matei (60 Andor).

FC Braşov a jucat vineri un meci amical cu Rapid, la Chiajna, pierzând cu scorul de 2-0, golurile fiind marcare pe final de Alex Potecea, un atacant de 24 de ani aflat în probe la giuleşteni.
„Stegarii” au avut câteva oportunităţi bune de a marca în prima jumătate de oră, însă au ratat ocazia de a deschide scorul. Pe final, „galben-negrii” au cedat după ce efectuaseră toate schimbările, al doilea gol al rapidiştilor fiind marcat chiar în superioritate numerică pentru ei, Poverlovici ieşind de pe teren din cauza unei accidentări. „Ca orice amical, a fost un antrenament util. Sunt mulţumit de 70 de minute de joc, însă pe final am făcut cea modificări şi nu ne-am mai prezentat aşa bine. Am putut vedea şi părţile bune şi cele mai puţin bune. Ne pregătim în continuare şi sperăm ca la ora reluării campionatului să arătăm cea mai bună faţă a noastră”, a spus antrenorul Mihai Stere.
Între plusurile jocului, acesta s-a arătat încântat de evoluţia lui Alexandru Coman, fostul rapidist anunţându-se a fi unul dintre jucătorii care vor duce greul în partea a doua a sezonului.
Într-o altă partidă amicală, Unirea Tărlungeni a câştigat cu 2-1 în faţa celor de la FK Miercurea Ciuc, prin golurile lui Damian şi Podlesnîi.
Antrenorul Dan Bona a trimis în teren următoarea formulă: Perianu(45 Mihok) – Vlăsceanu (45 Potecu), Forika, Şerban, Bucur – Monea (70 Podlesnîi), Burlacu, Minciună (45 Cocan), Petra - Pădurar, Damian(45 Petrean).