Editia 8171 - 26 apr 22:24

Încă un trofeu pentru CFR

Publicat la 20 iulie 2010

CFR 1907 Cluj - Unirea Urziceni 2-2 (1-0; 1-1) 4-2 d.l.d. Au marcat: Kivuvu (12, Ciprian Deac (105+2) / Kivuvu (53 autogol) L. Marinescu (97) Stadionul: Dr

CFR 1907 Cluj - Unirea Urziceni 2-2 (1-0; 1-1) 4-2 d.l.d. Au marcat: Kivuvu (12, Ciprian Deac (105+2) / Kivuvu (53 autogol) L. Marinescu (97) Stadionul: Dr. Constantin Răduleascu din Cluj. Timp: călduros. Teren: bun. Spectatori: 10.800. Din penaltiuri au marcat: Piccolo, Dică / -. Au ratat: G. Mureșan, Deac / Marinescu, Maftei, Brandan, Petre Marin. CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Piccolo, Cadu, Edimar (96 Tony) - Kivuvu (69 E. Dică), G. Mureșan - Culio, Hora (75 Traore), Bjelanovic – Deac. Antrenor: Andreea Mandorlini. Unirea: Arlauskis – P. Marin, Maftei, Galamaz, Brandan - Paraschiv, D. Matei (46 Pădurețu) – Onofraș, (110 Dale), L. Marinescu, Neaga (69 Semedo) – Bilașco. Antrenor: Rony Levi. Arbitru: Marius Avram. Asistenți: Mircea Orbuleț (ambii din București), Octavian Șovre (Oradea). Cartonașe galbene: G. Mureșan (76) / Onofraș (65), Paraschiv (82), Arlauskis (110), Galamaz (120). În scurta prezență de la revenirea pe prima scenă a fotbalului românesc, ceferiștii clujeni au cules cel de-al 7-lea trofeu din palmares. Este pentru prima dată când Supercupa României are loc între formația campioană și ocupanta locului secund, pentru că CFR-ul a reușit eventul. În alte asemenea situații meciul nu se mai disputa, iar Federația a dorit ca să deschidă sezonul 2010/2011 cu această competiție aflată la numai al 12 trofeu. Ialomițenii s-au prezentat îndârjiți de faptul că în palmaresul celor 10 dispute anterioare cu clujenii nu au reușit nici o victorie, fie în campionat, cupă sau supercupă. Ultimul meci din această competiție din iulie 2009 ceferiștii au câștigat trofeul după loviturile de departajare. Istoria s-a repetat și de această dată. Meciul din nou s-a terminat la egalitate după prelungiri iar departajarea, cu jucătorii sleiți de căldura caniculară, s-a făcut la executarea loviturilor de penalitate. Câștig au avut și de data aceasta tot clujenii care au înscris de două ori față de nici unul al ialomițenilor. Clujenii au început în forță partida, masându-și adversarul în propriul careu. În minutul 7 Kivuvu trimite un trasor din 25 m, respins cu mare greutate de Arlauskis iar Bjelanovic reia cu capul obligându-l pe goalkeeperul ialomițean să scoată de sub transversală. Golul vine în minutul 12 atunci când Kivuvu, foarte activ la primul lui joc în culorile clujene, trimite un șut plasat și:1-0. După deschiderea scorului clujenii fac pasul înapoi, dar au ținut la respect ofensiva ialomițeană. Oaspeții au prima acțiune mai periculoasă în min.22 când șutul-centrare al lui Galamaz a fost scos cu dificultate de Nuno Clară. În min.36 la o acțiune rapidă pe flancul stâng Deac centrează în fața porții dar Bjelanovic ratează preluarea. Peste cinci minute Nuno Claro are o intervenție salvatoare la balonul trimis cu capul de Bjelanovic la colțul lung. Contrar cursului jocului, la o acțiune care nu anunța nimic important, Kivuvu nu se înțelege cu Nuno Claro și dorind să trimită în afară, balonul intră în propria poartă:1-1. Campioana își revine greu, apăsată și de căldura caniculară și de un public care vrea victoria. Ritmul meciului a scăzut. Gabi Mureșean execută în min. 71 o lovitură liberă din 30 m. dar balonul ocolește de puțin buturile. De partea cealaltă Vasile Maftei trimite o ghiulea de la distanță dar Nuno Claro respinge de la colțul lung. Meciul se încheie la egalitate, ca și în iulie trecut (1-1) fiind dus în prelungiri. O nouă greșeală a defensivei ceferiste face că scorul să devină favorabil oaspeților în minutul 97. Cadu respinge greșit centrarea lui Brandan de pe stânga și Lucian Marinescu trimite la colțul lung:1-2. În faza următoare șutul lui Deac trece razant cu laterala amânând egalarea, care se produce în al doilea minut al primei reprize a prelungirilor prin Deac care pune piciorul la pasa lui Bjelanovic. În ultima repriză a prelungirilor nu se mai produce nimic important și partidă se duce la executarea loviturilor de departajare. Forța echipei s-a văzut la loteria penaltiurilor Șutul lui Gabi Mureșan este apărat de Arlauskis pentru ca Lucian Marinescu să trimită afară. Piccolo reușește să înscrie pentru ca oaspeții să rateze din nou de data aceasta prin Vasile Maftei care trimite în Nuno Claro. Dacă Deac a fost cel mai bun jucător de câmp și a înscris din acțiune nu același lucru a reușit și de la punctul cu var pentru că Arlauskis apără. Speranțele ca Brandan să înscrie s-au irosit când acesta a trimis în Nuno Claro. Emil Dică înscrie pentru 2-0 iar ratarea lui Petre Marin face ca trofeul să fie adjudecat de clujeni. Sezonul a fost deschis, un sezon în care deja trei dintre competitoare își cunosc adversarii din Europa, adversari puternici sau mai puțin. Cele 6 europene au datoria de a readuce punctele necesare pentru a putea să păstrăm locul 12 care să permită României să aibă două echipe în Champions League, dintre care una direct în grupe.