Editia 8170 - 25 apr 07:24

Încă o victorie cu Steaua

Autor: Sorin ÞÎRCÃ

Publicat la 28 februarie 2012

Hocheiștii de la Corona Brașov confirmă forma excelentă pe care o traversează și au spulberat Steaua Rangers chiar în Capitală. Brașovenii s-au impus cu 5-0 după o partidă pe care au controlat-o de la un cap la altul și în care nu s-a pus decât problema scorului

Încă o victorie cu Steaua Hocheiștii de la Corona Brașov confirmă forma excelentă pe care o traversează și au spulberat Steaua Rangers chiar în Capitală. Brașovenii s-au impus cu 5-0 după o partidă pe care au controlat-o de la un cap la altul și în care nu s-a pus decât problema scorului. Peter Barinka a deschis scorul în chiar primul minut de joc, după o pasă primită de la Richard Filip. Zsolmor Antal și Attila Borsos au făcut 3-0 până la pauză, astfel că echipa de sub Tâmpa a fost scutită de emoții în ultimele două reprize. Cu toate acestea, Corona nu a redus mult din turație și a reușit să înscrie câte un gol și în ultimele două reprize, prin același jucător, Peter Barinka, ambele din pasele canadianului Casey Bartzen. În meciurile de baraj pentru semifinalele campionatului național, Corona Brașov are 6 victorii din 6 partide, în timp ce pe locul secund se află Steaua, cu 5 victorii și trei înfrângeri. O eventuală victorie a Dunării Galați într-unul din cele două meciuri cu Steaua, ar putea aduce o mare surpriză: Steaua Rangers să rateze calificarea în semifinale! Corona va juca marți, pe teren propriu, de la ora 19, împotriva formației Progym Gheorgheni.