Editia 8170 - 25 apr 05:05

Înapoi la campionat

Publicat la 27 sepembrie 2010

A fost o săptămână plină de fotbal, cu meciurile din 16-zecimile Cupei României, dar care sunt deja istorie. Ultimele două zile au fost ale campionatului intern care a programat primele două partide ale rundei cu numărul 9, etapă cu care s-a trecut de jumătatea turului ediției

A fost o săptămână plină de fotbal, cu meciurile din 16-zecimile Cupei României, dar care sunt deja istorie. Ultimele două zile au fost ale campionatului intern care a programat primele două partide ale rundei cu numărul 9, etapă cu care s-a trecut de jumătatea turului ediției. La Vaslui, FC din localitate a primit replica Gloriei. Cei 3000 de suporteri din tribune i-au „gratulat” pe idolii lor cu multă atenție, ca și pe antrenorul Lopez Caro, care a fost din nou a fost în vizorul acestora. După un meci modest, moldovenii și-au tras toate punctele care i-au făcut să spere la mai mult în viitoarele etape atunci când și MM Stoica se va implica la echipă. În derby-ul clujean,disputat în capitala unirii, cele două protagoniste,”U” și CFR au dat-o la pace, îngropând sabia războiului care a făcut ravagii la partida din 2008. Câte un gol de fiecare parte și ceferiștii deja se gândesc la meciul de mâine de la Roma unde speră să obțină rezultatul de acum două sezoane. Lopez Caro din nou salvat F.C.Vaslui - Gloria Bistrița 1-0 (0-0), (Adailton 67) Vasluienii au apărut în fața propriului public la numai câteva zile de la eliminarea prematură (rușinoasă cum afirma Adrian Porumboiu) din Cupa României. Bineînțeles că nu au scăpat de apostrofările celor 3000 de fani din tribună, aspect de care au căutat să profite ardelenii. Keita putea să îngroape gazdele, dar prima acțiune a fost ratată. Meci tern, fără ritm, chiar adormitor. Singura ocazie, Milanov în ultimul minut al primei reprize, a trimis cu capul de puțin pe lângă poartă. La reluare a fost rândul lui Burdujan în min.47, apoi al lui Wesley după 10 minute să rateze din situații favorabile. Adailton a reușit în minutul 67 golul de trei puncte la capătul unei acțiuni colective. Frăția clujenilor, în capitala unirii Universitatea Cluj - CFR 1907 Cluj 1-1 (1-1), (Cl. Niculescu 15 / Traore 30) Stadionul Cetate din Alba Iulia a fost o gazdă primitoare pentru derby-ul clujean la care au asistat aproape 3000 de fani. Partida a fost una deosebit de disputată, de ridicată valoare tehnico-tactică. Atât Huțan în poarta „șepcilor roșii” cât și Stăncioiu în cea a „ceferiștilor”, au avut mult de lucru. Primii care au reușit să puncteze au fost universitarii, Claudiu Niculescu a trimis la vinclu făcând inutilă intervenția lui Stăncioiu după o lovitură liberă de la peste 20 de metri. Scorul putea urca dacă Lemnaru, de două ori, ar fi înscris din situații favorabile. Egalarea s-a produs după alte 15 minute când Traore a trimis un șut la bara a doua. Culio de la oaspeți și Bud de la gazde au ratat pe final și scorul a rămas cel stabilit în prima jumătate de oră.