În urma unui joc bun, Corona şi-a luat punctele înapoi de la brăilence

Publicat la 05 februarie 2014

Dunărea Brăila  -  Corona Braşov 20-22 (11-11)
Sala „Danubiu” (Brăila), spectatori, 350.
Dunărea (antr. Alexandrina Soare): Gabriela Dobre-Vasile (Alina Voinea)-Alina Branişte-Horjea 5 goluri, Ramona Farcău 4, Ada Moldovan 3, Andreea Adespi-Molnar 2, Raluca Irimia 2, Alina Czeczi 2, Gabriela Perianu 2, Nicoleta Ieşeanu, Andreea Barbos.
Corona ( antr. Bogdan Burcea- Vasile Curiţeanu): Denisa Dedu (Ana Maria Olariu-Mâtcă)-Aurelia Brădeanu 7, Adriana Ţăcălie 4, Laura Chiper 2, Camelia Balint—Hotea 2, Mihaela Briscan 2, Andreea Pricopi 2, Oana Pop-Apetrei 1, Daniela Brânzan 1, Manuela Manda 1, Nicoleta Tudor, Marinela Burghel, Oana Cârstea.
Arbitri: Ana Maria Duţă (Bucureşti), Diana Florescu (Piteşti).

Aşteptată cu un deosebit interes, reprogramată datorită intemperiilor iernii, partida dintre Dunărea şi Corona a corespuns aşteptărilor din punct de vedere al implicării în joc. A fost o partidă aprigă, dar în limitele sportivităţii.
Braşovencele au jucat pragmnatic, fără să se aventureze inutil. S-a ratat de ambele părţi în situaţii de unu la unu şi datorită  evoluţiei de excepţie a portarilor Gabriela Dobre, de la gazde, şi a tinerei Denisa Dedu, de la oaspete, ultima având 12 intervenţii. Braşovencele au ratat şi trei aruncări de la 7 metri, două în prima repriză. În prima parte a meciului s-a mers cap la cap cu avantaj minim de partea gazdelor la unul sau maxim două goluri. În min. 7, Aurelia Brădeanu reduce din din diferenţă, 4-3 şi în acelaşi minut  iroseşte o aruncare de la 7 metri pe care Dobre a apărat-o. În min. 18, la scorul de 8-8, Ana Maria Mâtcă apără o aruncare de la 7 metri, iar pe final de repriză, Oana Apetrei transformă o asemenea aruncare, egalând la 11. Cu trei secunde înainte de finalul primei reprize, Alina Horjea se accidentează şi nu va mai reveni în teren în repriza secundă, diminuând capacitatea ofensivă a gazdelor. La reluare, după ce 10 minute se merge din nou cap la cap, gazdele profită de o relaxare a braşovencelor şi în min. 43 duc avantajul la trei goluri, 17-14. Intrarea în teren a Adrianei Ţăcălie revigorează echipa şi după ce înscrie două goluri de generic (min. 46 şi 47), scoate şi un 7 metri transformat de Aurelia Brădeanu şi scorul redevine egal, 17-17 pentru ca aceeaşi Ţăcălie, în zi deosebită să înscrie pentru 17-18. Ultimele 10 minute ale partidei aparţin efectiv oaspetelor, cu toată opoziţia defensivei brăilene. Laura Chiper (53) înscrie pentru 18-19, iar impetuoasa Ţăcălie a mărit diferenţa la 18-20. În minutul 58 Czeczi reduce din nou scorul, 20-21 pentru ca Apetrei să fie scoasă de pe teren fiind accidentată. Tabela se închide cu 25 de secunde înainte de final, când Aurelia Brădeanu, din nou principala marcatoare a braşovencelor, să înscrie  spectaculos pentru 20-22. Astfel, pe lângă faptul că rulmentistele şi-au luat o binemeritată revanşă după înfrângerea din tur, şi-au consolidat poziţia a doua  faţă de urmăritoare, poziţie care va fi cu siguranţă intangibilă până la final. Pentru braşovence urmează o suită de trei partide cu echipe din zona play-out, primul fiind la sfîrşitul acestei săptămâni în sala proprie  în compania constănţencelor de la Neptun, urmată de deplasarea la ultima clasată din Rm.Vâlcea şi din nou acasă cu CSM Ploieşti.

Vasile Mărgulescu demis de la CSM Bucureşti!
Runda 15-a a produs surpriza prin înfrângerea formaţiei bucureştene CSM la penultima clasată, CSM Ploieşti, care i-au diminuat şansele de a mai prinde un loc de play-off.
După această înfrângere, antrenorul Vasile Mărgulescu a fost demis  şi din 15 februarie  echipa va fi preluată de Mette Klit, fostul secund al lui Vestergaard la Olchim.
Cum formaţia  olteană a mai pierdut un meci, obiectivul lui Carmen Amariei se vede aproape compromis.
Rezultatele  rundei a 15-a:  HCM Rm. Vâlcea - HCM Roman 23-27 (10-12), CSM Ploieşti - CSM Bucureşti  28-27 (15-14), U Jolidon Cluj - SCM Craiova 33-22 (18-10), HCM Baia Mare - Cetate Devatrans 31-22 (15-9). Meciul Neptun Constanţa-HC Zalău s-a disputat ieri după închiderea ediţiei.

x penalizată cu un punct

Etapa următoare, 6 februarie: Cetate Devatrans-U Jolidon Cluj (în tur 27-29), SCM Craiova - Dunărea Brăila (18-24). 7 februarie, Corona Braşov - Neptun Constanţa (31-25), HC Zalău - HCM Rm.Vâlcea (28-18), HCM Roman-CSM Ploieşti (26-20). 8 februarie, CSM Bucureşti - HCM Baia Mare (25-32).