Curs BNR

1 EUR = 4.9490 RON

1 USD = 4.2444 RON

1 GBP = 5.8603 RON

1 XAU = 242.8836 RON

1 AED = 1.1555 RON

1 AUD = 3.1704 RON

1 BGN = 2.5304 RON

1 BRL = 0.7699 RON

1 CAD = 3.4449 RON

1 CHF = 4.6190 RON

1 CNY = 0.6641 RON

1 CZK = 0.1942 RON

1 DKK = 0.6651 RON

1 EGP = 0.2702 RON

1 HUF = 1.3745 RON

1 INR = 0.0566 RON

1 JPY = 3.7199 RON

1 KRW = 0.3603 RON

1 MDL = 0.2468 RON

1 MXN = 0.2088 RON

1 NOK = 0.5081 RON

1 NZD = 3.0353 RON

1 PLN = 1.0818 RON

1 RSD = 0.0421 RON

1 RUB = 0.0599 RON

1 SEK = 0.4938 RON

1 TRY = 0.4562 RON

1 UAH = 0.1615 RON

1 XDR = 6.0083 RON

1 ZAR = 0.2908 RON

Editia 7564 - 21 oct 08:25

În timp ce tu dormeai: Ce filmează camerele de luat vederi ale braşovenilor cu vile pe Drumul Poienii

Autor:

Publicat la 07 octombrie 2021

În timp ce tu dormeai: Ce filmează camerele de luat vederi ale braşovenilor cu vile pe Drumul Poienii

Rezolvarea problemei apariţiei urşilor în zonele locuite din municipiul Braşov poate fi comparată cu lupta lui Don Quijote cu morile de vânt.
Chiar dacă în noaptea de luni spre marţi, 4/5 octombrie, o ursoaică cu trei pui, care îşi făcea veacul în zona Stejeriş – Drumul Poienii, a fost mutată la sute de kilometri distanţă de Braşov, alţi urşi mişună în continuare prin zonă.
Un cititor a transmis redacţiei BizBrasov.ro imaginile surprinse de camerele de supraveghere ale casei sale în care se vede cum o ursoaică şi puii ei aleargă nestingherită pe drumul spre Poiană. Apoi, după ce „inspectează” un coş de gunoi stradal, cu toţii dau atacul la tomberoanele de gunoi din curtea casei învecinate.
Cei care locuiesc în zonă sunt în continuare speriaţi, ţinând cont că anul acesta, „vizitele” urşilor au fost tot mai dese, astfel că după lăsarea serii este destul de riscant să mai ieşi afară din casă. (BizBrasov.ro)

+5 -3

Comentarii

'Gabriela Dumitrescu'

2021-10-08 13:13:07


'Cred ca nu le mai ajunge pamintul oamenilor. Sint COOL dacă își fac vile sus pe vf munților, în peșteri etc. Și pe urma tipa în presa ca ii ataca animalele sălbatice. Săracele, nu mai au loc de noi. Oamenii primesc ce merita'

'remus'

2021-10-08 10:03:06


'Bravo fratilor! Voi vreti sa vina ursii in oras si voi sa stati linistiti in vilele din padure!'

'Cristian'

2021-10-07 21:22:37


'Acum ceva ani, pe drumul spre Poiana, de la Stejaris, nu era nici o casa sau bloc. Acum sunt destul de multe. Padurea se rastrange din ce in ce mai mult. Si totusi, ai naibi ursi ne invadeaza teritoriile. Care teritorii? Tot ale ursilor, cele pe care oamenii le-au invadat. '

'Bogdan '

2021-10-07 12:54:05


'Băi omule,Marius dragă.... Ești penibil și probabil și căzut în cap. Ce ai vrea sa întâlnești pe munte,un sălbăticie? Pești? Lemuri? Du-te băi băiatule și plimbate pe \"centru\",la asfalt și umbreluță,ce cauți tu pe munte dacă ești recoltat că te întâlnești cu ursul. Tu nu ai ce cauta pe munte băi păpușă.'

'Valentin Nemtanu'

2021-10-07 11:41:51


'Constructii in domeniul forestier, defrisari necontrolate si avizate pe interese, lipsa adapatoare si locuri pt hrana lor, si acesta e rezultatul. Incepand de la printul vanator distrugeti toata fauna ca nu se respecta nimic !\n'

'Ral Ioa'

2021-10-07 11:09:46


'Un articol pueril. Poate ar trebui rezolvata problema de urbanism si acordarea de autorizatii de construire ilegale, in inima padutilor.'

'Dani'

2021-10-07 10:46:57


'Când a-ți dat purcoiul ăla de bani nemunciți pe o locuință în pădure nu v-ați gândit că veți avea vecini din acea pădure ? Dar faptul că o pare din acei bani, cum spuneam nemunciți, sunt acum în buzunarele unui primar care a autorizat în mod abuziv acele construcții, v-ați gândit ? Soluția pentru voi ? Dovediți că sunteți mai deștepți decât cei care își construiesc case in albia râurilor, coborâți în oraș și ciocul mic !'

'Marius'

2021-10-07 10:28:43


'Cu parere de rau, dar ar trebui dat liber la vanatoare. Deja sunt prea multi ursi si nu doar in oras, nici pe munte in salbaticie nu mai poti merge linistit. '

'Marius'

2021-10-07 09:49:06


'Ce căutați pe domeniul urșilor?\nLanț trofic, acuma stați în casă.????'

'Magdi'

2021-10-07 09:15:23


'Dl.Dan pe ce strada din Brașov stați? Poate înainte tot o pădure a fost acolo....Ce spuneți?'

'Dan'

2021-10-07 08:35:23


'După ce ați invadat spațiul urșilor, cu construcțiile voastre monstruoase în pădurile din jurul Brașovului, acum va plângeți ? Voi umblati nestingheriți pe drumurile lor nu invers. '

'tara nimanui'

2021-10-07 07:28:30


'Romania, tara lui Papura-Voda. Mai spuneti o tara civilizata din Europa in care ursii merg nestingheriti prin orase. Parca am fi o tara bananiera africana (nu ca am mai avea mult pana sa ajungem acolo). '

'Rammstein'

2021-10-07 06:56:57


'Ăștia sunt urșii lui Iohannis, Arahat si Pârțu...!..conform stării de alertă noaptea nu se circulă!'