Unirea Tărlungeni - Dunărea Galaţi 1-0 (0-0)
A marcat Postolache (89)
Unirea (antr. G. Balint): Iacob- Toderaşcu, Şerban, Barbu, Iaru (88 Postolache)- Brujan, Cristea, Enceanu, S.Marin ( 65 Marcăş)- Elek, L.Nicolae (72 Lita).
Dunărea (antr. Ion Balaur): Olaru- L.Radu, Hristian, Şomodean, Ghiocel- Istrate, Cucu, Florea (52 Cenk), Neagu- Gohoreanu ( 62 I.Manea), Bâtfoi (79 Sfrijan).
Arbitru: Sergiu Popa (Aiud)

După două etape „inactive” şi cu doar două puncte în cont, ambele obţinute în deplasările de la Constanţa şi Suceava, băieţii lui Balint au intrat montaţi să câştige. Aveau de înfruntat o echipă la fel de „flămândă”, cu un singur punct în cont şi cam de aceeaşi valoare. Prima repriză a însemnat o luptă surdă între cele două oponente, cu multe dueluri aspre, dar la limita sportivităţii. Fazele de poartă au fost rare şi de ocazii de gol nici nu a putut fi vorba. După pauză lucrurile păreau a sta altfel, cel puţin prin prisma atitudinii echipei gazdă, mult schimbată în bine. Enceanu ne-a arătat de ce a jucat în liga 1 şi a creat în primul sfert de oră două ocazii ce ar fi trebuit transformate în gol. Mai întâi a centrat perfect pentru Elek, dar „vârful” gazdelor l-a luat la ţintă pe Olaru de la trei metri (47). Zece minute mai târziu, tot Rareş l-a găsit liber pe dreapta pe „căpitanul” Liviu Nicolae, dar acesta a şutat la colţul lung, la o palmă de bară. A fost doar un foc de paie, evoluţia lor în continuare, fiind irelevantă. În replică, Cucu de la oaspeţi a reuşit o „foarfecă” de zile mari, norocul Unirii fiind că balonul a lovit transversala (69). Au fost „zvâcnirile” acestei reprize pentru că jocul a revenit la mediocritatea primei reprize.  Mijlocul a „bubuit” mingile aiurea, doar Enceanu, deşi nici el nu a excelat, a mai încercat câte ceva, un dribling, o combinaţie, care să fi dislocat apărarea aglomerată a oaspeţilor. Degeaba s-a zbătut Balint pe margine, degeaba a făcut schimbări de jucători, jocul a continuat să sufere. Finalul a fost dramatic. Mai întâi Sfrijan a trimis balonul în poarta Unirii, reuşita fiind anulată pe motiv de ofasid pentru ca faza următoare, gazdele să marcheze. Marcăş a centrat de pe dreapta şi Postolache, intrat în teren cu 20 de secunde înainte, a trimis cu latul în poartă de la zece metri, 1-0 (89). Prima victorie a Unirii în liga 2, o reuşită de care tinerii din echipa lui Gyusi Balint aveau nevoie pentru a prinde încredere în posibilităţile lor!