Editia 8171 - 26 apr 00:35

În ciuda oboselii, moralul l-a purtat pe Popovici spre primul loc

Autor:

Publicat la 24 iunie 2022

Dragoş Luscan (foto stânga) este preparatorul fizic al lui David Popovici  (foto dreapta) şi a fost alături de sportiv la Campionatul Mondial din Budapesta. Acesta a mărturist că David continuă să fie modest, chiar şi după ce a scris istorie pentru România. David Popovici a devenit dublu campion mondial. Sportivul a cucerit medalia de aur la proba de 100 şi 200 de metri liber. Este doar al doilea sportiv din istorie care reuşeşte să facă „dubla” la aceeaşi ediţie de Campionat Mondial. Dragoş Luscan este mândru de performanţele obţinute de David Popovici, la Campionatul Mondial din Budapesta. Preparatorul fizic a declarat că înotătorul s-a simţit obosit în timpul probei de 100 de metri liber. „În ultima cursă a fost destul de obosit şi s-a simţit asta. Moralul este una dintre cele mai importante calităţi ale lui David. A obţinut o performanţă incredibil de mare. E destul de matur, mai emoţionaţi am fost noi, cei din jurul lui”, a declarat Dragoş Luscan. Totodată, preparatorul fizic a dezvăluit ce i-a răspuns David Popovici, după ce a fost întrebat cum se simte în postura de dublu campion mondial. „L-am întrebat cum e sa ai două medalii, şi el mi-a răspuns că este aceeaşi persoană. O luăm din competiţie în competiţie, şi cu siguranţă va fi bine. Se pregăteşte doar să câştige. A câştigat tot ce se putea la acest Campionat Mondial”, a mai mai spus Dragoş Luscan. Dragoş Luscan îl pregăteşte pe David Popovici din 2017. Preparatorul fizic a fost şi în echipa Simonei Halep, alături de care a participat la Turneul Campioanelor, din 2016. Totodată, Luscan a fost alături de Horia Tecău şi Florin Mergea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016, când tenisemnii români cucereau medalia de argint la dublu.