Editia 8169 - 24 apr 23:52

„Il Dio” Nuno Viveiros a salvat Brașovul!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 10 mai 2012

CS Mioveni - FC Brașov 0-1 (0-0) A marcat Nuno Viveiros (88). CS Mioveni (antr. Marin Radu II): Cobrea - I. Voicu, B.Stoica, M.Olteanu, I. Baicu - G

„Il Dio” Nuno Viveiros a salvat Brașovul! CS Mioveni - FC Brașov 0-1 (0-0) A marcat Nuno Viveiros (88). CS Mioveni (antr. Marin Radu II): Cobrea - I. Voicu, B.Stoica, M.Olteanu, I. Baicu - G. Enache, Najdin, Săndulescu (82 Barbu) - Ayza, Neaga, Voiculeț (64 Nilă). FC Brașov (antr. Ionuț Badea): Felgueiras - Cr.Ionescu, Munteanu (Majernik) Machado (85 Ciupe), Velayos - Distefano, Mateiu (67 Olariu), Dias, Viveiros - Moutinho, Ilijoski, Andrei Nilă 75’, Baicu Ilie 44’, Ayza Roberto 40’/ Blaze Ilijoski 56’Cr. Ionescu 50’ Arbitri: Ionuț Coza, Ciprian Danșa, Gabriel Bârjac. Partidă cu miză doar pentru brașoveni, Miovenii se aflau de mult în vacanță fiind retrogradați de mai multe etape. De aceea și dezinteresul din tribune, lipsa spectatorilor a făcut ca fiecare strigăt din teren sau de pe bancă să fie auzit extrem de clar. Brașovul a atacat din start, Machado (8), fiind primul care a amenințat poarta lui Cobrea. Replica a venit rapid, Neaga a trimis înșelător, avertizând că Mioveniul trăiește. Fazele alternează la cele două porți, ocaziile fiind împărțite. Moutinho nu poate împinge mingea în poartă (16), Ayza trimite în blocaj (20), Cobrea salvează în fața lui Viveiros (25) și în fine Enache ratează deschiderea scorului (34). Repriza se încheie cu brașovenii în atac, dar fără a mai periclita în vreun fel poarta lui Cobrea. O repriză modestă, atât ca joc, cât mai ales ca și consistență din partea echipei noastre. Repriza secundă a început cu galeria brașoveană pe stadion, ea ajungând mai târziu la meci. Bine, prea mult nu au pierdut ei în cele 45 de minute lipsă. Dar nici prezența fanilor nu a înviorat și nici nu a schimbat în vreun fel evoluția stegarilor. Mingi lungi aruncate la luptă, sumedeneie de pase laterale și timpul devenea încet- încet un adversar mult mai de temut decât Mioveniul. Fundașii noștri, din teama de a nu greși, evitau să iasă la pasă, sau dacă o făceau încercau lung de linie sau diagonale în detrimentul unor pătrunderi frontale. La fel și mijlocașii, frica îi făcea să aleagă cele mai simpl soluții. Atunci când s-au încercat acțiuni directe, pe poartă, au apărut și ocaziile, Viveiros șut bun scos în corner după o acțiune personală (68) și Ilijoski șut ce s-a scurs la colțul lung pe lângă bară (78). Minunea, dacă putea fi vorba de așa ceva ieri, putea veni doar de la un singur jucător, Nuno Viveiros. De departe cel mai bun jucător de pe teren, mijlocașul nostru a marcat un gol crucial, poate nu greșim când spunem că cel al salvării. Era minutul 88 când micuțul Viveiros a pătruns pe dreapta și l-a lobat elegant pe Cobrea, 0-1. Gol de trei puncte, un gol cât un sezon pentru ai noștri care pot aștepta oarecum liniștiți meciul cu Steaua și implicit finalul de sezon.