HOCHEI

Ieri, a început Cupa României la hochei pe gheaţă

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 18 decembrie 2014

În perioada 17-21 decembrie, pe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov se desfăşoară ediţia 2014-2015 a Cupei României la hochei.
Cele şase echipe participante au fost împărţite în două grupe, după cum urmează:  Grupa A - Corona Braşov Wolves, Steaua Bucureşti, CSM Dunărea Galaţi; Grupa B - SC Miercurea Ciuc, Progym Gheorghieni, Sportul Studenţesc.
Meciurile din grupe se vor desfăşura astfel: 17 decembrie, Sportul Studenţesc - HSC Miercurea Ciuc şi Dunărea Galaţi - Corona Braşov. Joi, 18 decembrie, Progym Gheorghieni - Sportul Studenţesc (ora 15,00) şi Steaua - Dunărea Galaţi (ora 19,00), mâine, 19 decembrie, HSC Miercurea Ciuc - Progym Gheorgheni (ora 15,00) şi Corona Braşov – Steaua (ora 20:00 - meci televizat de catre DigiSport).
Primele clasate în fiecare grupă vor disputa finala Cupei României, duminică, 21 decembrie (ora 18:00 - meci televizat de catre DigiSport), precedată de finala mică, pentru locurile 3-4, care va avea loc sâmbătă, 20 decembrie (ora 17,00) şi va angrena echipele clasate pe locul secund, în cele două grupe.
În caz de egalitate după trei reprize, în meciurile din grupe, va urma o repriză de prelungiri, de 5 minute. Dacă va fi egalitate după trei reprize, în finala mică, va urma o repriză suplimentară de 10 minute, iar dacă va fi egalitate în finala mare, după expirarea timpului regulamentar, meciul va fi prelungit cu o repriză de 20 de minute.
Organizatoarea competiţiei este Federaţia Română de Hochei. De aceea, posesorii de abonamente la meciurile echipei braşovene Corona Braşov Wolves, sunt înştiinţaţi că acestea nu sunt valabile, pentru partidele din Cupa României.
Despre participarea şi obiectivul echipei Corona Wolves Braşov, au vorbit preşedintele secţiei de hochei şi antrenorul echipei braşovene. Zoltan Olti Paşca, preşedintele secţiei de hochei Corona Braşov Wolves: ,,Consider că nu avem altă variantă decât să ridicăm Cupa României. Acest lucru trebuie înţeles de către toţi jucătorii. Am avut mai multe discuţii, prin care am încercat să-i mobilizez pe jucători să trateze fiecare joc cu maximă seriozitate, indiferent de adversar. Este primul obiectiv al nostru, din sezonul 2014-2015 şi nu avem voie să-l ratăm. Le-am atras atenţia că vom avea meciuri grele în grupa din Cupa României, pentru că echipa din Galaţi a început să joace mai bine, iar Steaua e o echipă foarte bună. Prin aducerea unor jucători din Ucraina, echipa bucureşteană s-a întărit foarte mult şi joacă un hochei bun, în viteză. De aceea, trebuie să rămânem foarte concentraţi, pentru a ajunge în finală”.
Jerry Andersson, antrenor principal Corona Wolves Braşov: ,,Toată lumea aşteaptă să jucăm în Cupă. Tot ceea ce trebuie să facem, este să ne pregătim astăzi, apoi mâine vom mai avea o încălzire, până la primul meci. Dacă stau să privesc înapoi... chiar am făcut o treabă bună duminică, a fost un meci mai mult fizic, cu Miskolc şi ne-am pregătit bine. Sunt încrezător că vom avea meciuri bune în Cupa României şi ne propunem să câştigăm ambele partide din grupă şi apoi să jucăm finala, duminică. Prima adversară este Galaţi, o echipă pe care o putem depăşi, pentru că noi am jucat şi meciuri mult mai grele. Apoi, jucăm cu Steaua şi sigur va fi un meci disputat. O absenţă importantă este Pisarenko, un jucător foarte bun în echipă şi dacă lipseşte mai mult, vom avea ceva probleme”.
Mai trebuie precizat că în Cupa României, la Corona Wolves Braşov va apăra, conform regulamentului competiţiei, un portar autohton, respectiv, Fulop, iar Pisarenko, contuzionat puternic  la umăr în meciul cu Miskolci, ar putea să fie folosit doar vineri, în partida cu Steaua.