1 XDR = 6.1447 RON

Editia 8166 - 19 apr 18:51

Iașiul putea umili Dinamo în „Groapă”

Publicat la 26 aprilie 2010

Etapa de la sfârșitul săptămânii trecute, cea de-a 29-a, a început furtunos, cu meciuri care s-au soldat cu rezultate surprinzătoare. Sub Pietricica, Marin Barbu proaspăt înscăunat la Astra, a sperat într-o victorie

Etapa de la sfârșitul săptămânii trecute, cea de-a 29-a, a început furtunos, cu meciuri care s-au soldat cu rezultate surprinzătoare. Sub Pietricica, Marin Barbu proaspăt înscăunat la Astra, a sperat într-o victorie. Nu a fost așa pentru că formația ploieșteană, pe lângă faptul că a ratat ocazii mari, a avut și neșansa unui arbitraj al lui Adrian Comănescu care i-a dezavantajat flagrant în două rânduri. În Ștefan cel Mare, dinamoviștii au fost foarte aproape de o înfrângere în fața ieșenilor care i-ar fi scos definitiv din lupta pentru un loc de Europa League. Noua echipă gândită de Țiți Dumitriu a scăpat printre degete o victorie care i-ar fi mărit și mai mult șansele de salvare de la retrogradare. Este greu de imaginat cum după ce domini majoritatea timpului și ai ocazii ra-risime de a înscrie să pleci învins. Așa s-a întâmplat cu formația „stegarilor" în Gorj, acolo unde i-au dat posibilitatea lui Sorin Cârțu să obțină prima victorie din retur și să înscrie primul gol după cele 5 meciuri susținute pe propriul teren. O adevărată performanță de cartea recordurilor la care o contribuție a avut și „fluierașul" din Zalău, Paul Unimatan. Pe Dunăre, Rapidul pornea mare favo-rită în partida cu Oțelul. Au avut și șansa ca formația gazdă să rămână în inferioritate în min. 56, dar nici așa nu a reușit să-și apropie victoria. În ultimul meci de sâmbătă, la Cluj, li-derul campionatului a fost aproape de a pierde două puncte majore în compania ultimei clasate din Alba Iulia. A reușit să învingă în ultimele secvențe ale meciului, iar Cristi Bud să realizeze primul lui hat-trick. Victoria cu Alba le mărește șansele ceferiștilor de a obține cel de-al doilea lor titlu de campioni din istorie. Nemțenii și-au realizat baremul Ceahlăul - Astra Ploiești 0-0 Marin Barbu a preluat formația din Ploiești de la demisul Nicolo Napoli și are ca obiectiv salvarea de la retrogradare. A plecat la Piatra Neamț cu intenția clară de a lua toate punctele puse în joc, dar evoluția echipei nu a fost la nivelul cerințelor sale iar „fluierașul" și-au făcut de cap. În prima repriză nemțenii au fost mai mult în atac ratând și o ocazie de a deschide scorul prin Stevic. La reluare însă ploieștenii au ieșit mai mult la joc. Golgeterul Liviu Ganea a ratat două imense ocazii în minutele 59 și 62, pentru ca apoi tot el să fie oprit pentru un ofsaid inexistent de Eduard Ungureanu, iar „centralul" Adrian Comănescu să nu le acorde oaspeților un penalti clar. Astra are șanse majore de a-și păstra diferența de două puncte față de limita matineului și de a continua și în sezonul următor pe prima scenă. „Câinii" sunt în genunchi Dinamo - Poli Iași 1-1 (1-0) Au înscris: N`Doye (21) / I. Munteanu (53). În plină criză internă, „câinii" le-au smuls un punct ieșenilor, în același timp echipa din Copou pierzând două puncte mari în lupta pentru salvarea de la matineu. Aceasta a fost în linii mari configurația meciului din Ștefan cel Mare. Dinamoviștii au evoluat fără puciștii Bratu, Zicu, Boștină și Adrian Cristea. Ca de fiecare dată când au evoluat cu echipele mici, „alb-roșii" au jucat la fel de prost. Marea speranță dinamovistă Marius Alexe a fost permanent în vizorul fanilor, iar pe N Doye l-au aplaudat frenetic. Acesta a și marcat golul din minutul 21, iar în Groapă se spera la o victorie după trei meciuri în care nu au știut ce este succesul. În repriza secundă ieșenii au ieșit la presing și au ratat ocazii mari. Au înscris golul egalării în min. 53 prin Munteanu pentru ca în min. 66 să rateze un penalti prin Vali Badea. Pentru dinamoviști șansa de a ră-mâne în cărți pentru Europa League va fi meciul cu Rapid de duminica viitoare. Două puncte mari irosite de rapidiști Oțelul Galați - Rapid 0-0 Cartonaș roșu: Samuel Cojoc (Oțelul) min. 56 pentru atac dur. Aureolați de victoria clară cu Steaua, rapidiștii au venit pe Dunăre hotărâți să obțină toate punctele pentru a rămâne cu șanse pentru Europa League. Ioan Andone a trimis în teren aceiași garnitură din meciul antologic amintit. Au început năvalnic, dar treptat-treptat iureșul rapidist s-a stins și s-a intrat într-un tempo de amorțeală. Ambele echipe s-au închis bine în defensivă. Rapidiștii au fost mai mult în careul gazdelor, au atacat mai mult, fără însă să pericliteze poarta apărată de Grahovac. Oțelarii au trecut pe lângă gol în min. 40 când lobul lui Viglianti a fost scos în corner de Bornescu. În repriza secundă, la atacul dur al lui Cojoc asupra lui Cesinha, gălățenii au rămas în inferioritate numerică, dar ra-pidiștii n-au știut să profite de această șansă. Atacurile oaspeților în valuri nu s-au soldat cu golul mult așteptat. Victorie în ultimul minut de joc CFR Cluj - Unirea Alba Iulia 3-2 (1-0) Au înscris: Bud (min. 21,65 și 90) / Veljovic (67), G. Mureșan (77-autogol). Cele două formații de la extremitățile clasamentului s-au confruntat pe Someș. CFR-ul este acreditat cu cele mai mari șanse la cucerirea celui de-al doilea titlu din carieră și a primit replica Cenușăresei clasamentului din Alba Iulia, echipă cu șanse reduse de a se mai salva. Se părea că va fi o confruntare lipsită de interes în care gazdele se vor impune la scor. Nu a fost așa pentru că după ce clujenii au condus cu 2-0 le-au permis oaspeților să revină, să marcheze de două ori și să le dea mari emoții până în ultimul minut. Clujenii au avut în Ciprian Deac și în Cristi Bud doi jucători care au tras echipa după ei, iar ultimul a reușit primul lui hat-trick, care a adus echipei 3 puncte valoroase în lupta pentru titlu. Finalul a fost incandescent, dar rezolvat favorabil de către gazde. Gaz Metan Mediaș - Gloria Bistrița 1-1 (1-1) Au înscris: Lițu (42) / Frăsinescu (2).