Editia 7377 - 22 ian 11:30

HOCHEI: Victorie care ține speranțele în viață!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 04 februarie 2013

ASC Corona Brașov - Miskolc 7-4 (2:0, 1:1, 4:3) Brașovul nu avea decât varianta victoriei în meciul cu Miskolc, dacă mai vroia să aibă vreo șansă la play-off

HOCHEI: Victorie care ține speranțele în viață! ASC Corona Brașov - Miskolc 7-4 (2:0, 1:1, 4:3) Brașovul nu avea decât varianta victoriei în meciul cu Miskolc, dacă mai vroia să aibă vreo șansă la play-off. Apăsați de miza partidei, băieții lui Greg Lindqvist au început mai timorați partida, dar au reușit să deschidă scorul prin Hietamaki, în minutul 13 și au mărit avantajul prin Bonar, în minutul 15. Eficiență maximă în power-play pentru Corona, care a reușit și al 3-lea gol, în urma unei inferiorități de această dată. Pisarenko a ieșit de pe banca de pedepse, direct la întâlnirea pasei lui Hietamaki și a marcat pentru 3-0 în minutul 26, deși oaspeții au contestat golul deoarece plasa porții s-a rupt în momentul sutului. O greșeală la schimbarea brașovenilor i-a lăsat în inferioritate de 2 minute, iar atunci Dubek a marcat primul gol al oaspeților, în minutul 36. Repriza a 3-a este de povestit nepoților. 7 goluri în doar 20 de minute și răsturnări de situație care au ținut publicul „în priză” până la fluierul final. Antal a reușit o dublă, în doar 3 minute, dar între cele 2 goluri ale lui „Zsombi”, Tyler a marcat și el pentru Miskolc. Dubek și Rafaj reduc avantajul brașovenilor la doar un gol, 5 la 4, după ce au marcat la interval de doar 7 secunde unul de celălalt. Până la urmă, Wehrs a reușit un „golazo” în minutul 51 iar Bonar a stabilit scorul final când oaspeții nu mai aveau portarul între buturi. „Nu cred că a fost un meci foarte bun de hochei, au fost multe greșeli în ambele tabere dar un meci foarte bun pentru suporteri. Am reușit să obținem 3 puncte importante dar celelalte rezulate nu ne ajută deloc. Atâta timp cât avem șanse matematice, vom crede în ele, până în ultimul moment”, – Greg Lindqvist – antrenor Corona Brașov. „Mereu, când se întâlnesc Brasovul cu Miskolc, ies meciuri frumoase, asta s-a întâmplat și în seara asta. Vreau să felicit echipa lui Greg pentru munca din seara asta, băieții mei au fost de nerecunoscut. Și când ne-am apropiat la un singur gol am arătat neputință să revenim pe tabela. Aș vrea să ne întâlnim și în play-off cu Corona”, - Tim Kehler – antrenor Miskolc.