Editia 8170 - 25 apr 10:57

HOCHEI: Trei puncte din două meciuri pentru Corona în Liga Mol!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 11 decembrie 2012

Echipa de hochei ASC Corona 2010 Brașov s-a întors cu o zestre de 3 puncte din cele 2 meciuri disputate în weekendul recent încheiat în Ungaria. Mai întâi, vineri, hocheiștii brașoveni au fost învinși de liderul incontestabil din acest sezon al Ligii MOL, Dab Docler cu 6 la 3

HOCHEI: Trei puncte din  două meciuri pentru  Corona în Liga Mol! Echipa de hochei ASC Corona 2010 Brașov s-a întors cu o zestre de 3 puncte din cele 2 meciuri disputate în weekendul recent încheiat în Ungaria. Mai întâi, vineri, hocheiștii brașoveni au fost învinși de liderul incontestabil din acest sezon al Ligii MOL, Dab Docler cu 6 la 3. Pentru Corona au marcat Zsok de 2 ori și Virag. Deși s-au luptat pentru fiecare puc și s-au ținut aproape de adversari până pe finalul meciului, băieții lui Lindqvist au avut, totuși, o misiune aproape imposibilă în fieful celei mai bune echipe de până acum din Liga MOL. Cu toate acestea, staful tehnic era mulțumit de jocul prestat și se declară la unison că duminică la Ferencvaros, Corona va câștiga dacă va menține același ritm. Duminică seara, la Budapesta, Corona s-a impus cu același scor cu care a pierdut vineri, 6 la 3, pe reprize 3:1, 1:1 și 2:1. Gazdele de la Ferencvaros, foarte motivate după victoria de vineri cu Miskolc, au deschis scorul prin Lencses în minutul 2, dar echipa brașoveană a marcat de 3 ori până la prima pauză prin Antal, Rawlyk și Peter Robert. În repriza secundă, fiecare echipă a înscris câte 1 gol, pentru gazde a marcat Borbas în timp ce Pisarenko a înscris golul Coronei. Borbas face dublă și înscrie pentru 3 la 4 dar Bonar și Baszilides stabilesc scorul final care aduce 3 puncte importante pentru ASC Corona. Lindqwist apreciază evoluția echipei „Sunt mulțumit de cum ne-am prezentat în ambele meciuri, băieții au înțeles că numai prin munca și dăruire putem să obținem și victorii, la DAB a fost foarte greu, ei chiar sunt cei mai buni în acest sezon iar cu Ferencvaros am dominat jocul de la început până la sfârșit. Am început în dezavantaj pe tabela dar băieții au jucat atent și constant pe toată durata jocului și nu le-am dat nicio șansă adversarilor, acum pot spune că avem șanse la play-off dacă vom continua pe același drum pe care ne aflăm acum”, ne-a declarat Greg Lindqvist, antrenor ASC Corona 2010 Brașov. În alt joc din Liga MOL, Miskolc a învins pe HSC Miercurea Ciuc cu 4 la 2 și le-a administrat ciucanilor a 3-a înfrângere consecutivă. După ultimele rezultate, Corona a acumulat 42 de puncte dar se afla în continuare pe locul 5 la 5 puncte de play-off dar cu un joc mai puțin disputat. După revenirea din Ungaria, delegația brașoveană are liber până duminică deoarece la Patinoarul Olimpic se desfășoară Campionatul Mondial U20, divizia II. Următorul meci din Liga MOL al formației brașovene va avea loc în data de 18 decembrie la Miercurea Ciuc.