1 UAH = 0.1177 RON

1 XDR = 6.1402 RON

1 ZAR = 0.2449 RON

Editia 8166 - 19 apr 06:31

HOCHEI- LIGA MOL: Derby-ul hocheiului românesc, câștigat autoritar de Corona Brașov!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 06 decembrie 2012

ASC Corona 2010 Brașov – HSC Miercurea CIUC 5-2 (3-0; 1-1; 1-1) În fața a peste 1200 de suporteri frenetici, Corona Brașov a obținut, marți seara, a 5-a victorie consecutivă din actualul sezon al Ligii MOL, împotriva formației HSC Miercurea-Ciuc

HOCHEI- LIGA MOL: Derby-ul hocheiului românesc, câștigat autoritar de Corona Brașov! ASC Corona 2010 Brașov – HSC Miercurea CIUC 5-2 (3-0; 1-1; 1-1) În fața a peste 1200 de suporteri frenetici, Corona Brașov a obținut, marți seara, a 5-a victorie consecutivă din actualul sezon al Ligii MOL, împotriva formației HSC Miercurea-Ciuc. Derby-ul hocheiului românesc a fost tranșat de formația brașoveană încă din prima repriză, când băieții lui Greg Lindqvist, au înscris de 3 ori fără să primească vreun gol. Mai întâi, Virag a deschis scorul în minutul 4, pentru că, Bonar în minutul 8 și Zsok, în minutul 11, să stabilească scorul primei reprize la 3 la 0 pentru Corona, un scor care a sententiat și soarta câștigătorului. La prima nesincronizare în apărarea Brașovului, Novak a redus din diferență în minutul 25. Gândurile ciucanilor, că pot reveni pe tabela, s-au risipit în minutul 27, când Virag reușește dublă și reface diferența de 3 goluri pentru Corona Brașov.În ultima repriză, tot Corona a înscris prima, prin Bonar, în minutul 46, iar Zsolt Molnar a închis tabela, în minutul 55. Scor final, 5 la 2 pentru Corona Brașov, care, cu 15 puncte în ultimele 5 jocuri, se apropie la doar 5 puncte de play-off dar are 2 meciuri mai puțin. „Nu pot să le cer mai multe băieților mei, am avut 7 jocuri în 9 zile și echipa este foarte obosită. Jucătorii mei au dat tot ce au putut azi dar asta este rezultatul”, a spus după joc Timo Lahtinen, antrenorul HSC Miercurea Ciuc. „Nu cred că există cineva care pune la îndoială victoria noastră astăzi, am început foarte bine și am controlat jocul în totalitate. Și echipa mea a jucat 5 meciuri în 7 zile și băieții mei nu se plâng, de aceea nu pot fi de acord cu declarația domnului Lahtinen. Am reintrat în cărți pentru un loc de play-off și sunt bucuros atât pentru băieți, cât și pentru conducere și fanii noștri,” a declarat la rândul său antrenorul Coronei, Greg Lindqvist.