Editia 8170 - 25 apr 12:23

HOCHEI- LIGA MOL: Brașovenii prezenți pe gheață au dat dovadă de caracter!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 30 octombrie 2012

Miskolc - Corona Brașov 4-5 (1-3, 2-0, 1-2) Corona Brașov a obținut o victorie mare duminică seara în Liga MOL. După ce vineri au jucat bine, dar au fost învinși de liderul DAB Docler cu 5 la 3, băieții antrenorului Greg Lindqvist s-au mobilizat și au obținut cele 3 puncte în fieful unui adversar direct pentru accederea în play-off

HOCHEI- LIGA MOL: Brașovenii prezenți pe gheață  au dat dovadă de caracter! Miskolc - Corona Brașov 4-5 (1-3, 2-0, 1-2) Corona Brașov a obținut o victorie mare duminică seara în Liga MOL. După ce vineri au jucat bine, dar au fost învinși de liderul DAB Docler cu 5 la 3, băieții antrenorului Greg Lindqvist s-au mobilizat și au obținut cele 3 puncte în fieful unui adversar direct pentru accederea în play-off. Meciul de la Miskolc a început rău pentru brașoveni care au primit primul gol în minutul 2 al meciului. După doar 2 minute căpitanul Nagy Csaba egalează situația pe tabela, iar în același minut 4 al meciului are loc și cel mai important moment al serii. Canadienii Brașovului, Rawlyk și Bonar, primesc câte o pedeapsă de 2 minute în același timp și se prevedea cel puțin un gol al Miskolcului ținând cont că pe gheață se juca 5 contra 3! Jucătorii Coronei reușesc să nu primească gol în această inferioritate și acest lucru parcă le-a dat aripi, deoarece până la finalul primei reprize au mai marcat 2 goluri prin Nagy și Hietamaki și au reușit și un joc defensiv foarte bun. În repriza a 2-a gazdele au reușit să marcheze de 2 ori și s-a ajuns la egalitate la 3 înaintea ultimelor 20 de minute. Deși tot cei din Miskolc au marcat primii și în ultima repriză, Peter Zsolt (aflat la primul gol în Liga MOL în acest sezon) și Petres Tivadar au stabilit scorul final la 5 la 4 pentru Corona Brașov. Presiune mare dinspre tribune „Să joci la Miskolc este foarte greu, ei au un avantaj mare la meciurile de acasă deoarece fanii lor pun mare presiune pe adversar dar noi ne-am dăruit la maxim și am obținut o victorie mare și importantă pentru clasament, dacă nu obțineam cele 3 puncte pierdeam mult teren în fața celorlalte echipe implicate în lupta pentru play-off. Toții băieții au înțeles că doar sacrificându-te în folosul echipei se poate câștiga un joc și asta mă bucura mult în perspectiva meciurilor viitoare. Golul nostru prin care am egalat la 4 a fost marcat de linia a 3-a și asta înseamnă că începem să contăm pe toate liniile într-un meci , lucru care se va vedea în rezultatele viitoare. Se câștigă greu la Miskolc și de aceea apreciez și mai mult acest succes al echipei mele”, a declarat Greg Lindqvist, antrenor la Corona Brașov. Formația brașoveană va pleca marți dimineața către Galați unde va susține 2 jocuri împotriva formației locale Dunărea, marți de la orele 18.00 primul joc ce va conta pentru Campionatul Național în timp ce miercuri la ora 13.00 jocul va conta pentru Cupa României. Decizie aberantă, mai mult decât părtinitoare! Ciucul nu mai pierde cele 3 meciuri la masă verde ! În urmă cu 2 săptămâni, o hotărâre a Comisiei de Competii a Ligii MOL spunea că formația HSC Miercurea Ciuc pierde la masă verde, scor 0-5, 3 meciuri din Liga MOL în care a folosit jucători care nu erau legitimați la HSC la data jocului. Această decizie a fost luată în urma unei contestații depuse de formația ASC Corona Brașov și în urma unui document transmis de FRHG către Liga MOL. Echipa din Miercurea Ciuc depune apel la această decizie și surpriză mare: în comisia de apel a Ligii MOL vor vota primarul din Miercurea Ciuc, Robert Raduly, un om de afaceri apropiat acestuia Miklos Ervin (în trecut președinte la Brașov!), președintele clubului Dab Docler și președintele Ligii MOL. Deși echipa din Brașov a contestat componenta acestei comisii, s-a trecut la vot unde doar președintele Ligii MOL a votat pentru menținerea deciziei comisiei de competiții! Merită remarcat faptul că această decizie a fost luată fără ca aceasta comisie de apel să se întâlnească undeva, fără să aibă vreun document oficial care să te ducă cu gândul că prima decizie (0-5 la masă verde în cele 3 meciuri) ar putea fi greșită, câteva telefoane și gata! Miklos Ervin l-a sunat pe președintele lui Dab Docler și s-a recomandat în continuare drept președinte al clubului brașovean și i-a sugerat ca Brașovul și cu Ciucul s-au înțeles că decizia comisiei de compeții să fie schimbată!