Editia 8171 - 26 apr 07:13

HOCHEI: Juniorii Coronei U16 joacă cu Steaua pentru medaliile de bronz!

Autor:

Publicat la 14 martie 2013

iercurea Ciuc, s-a desfășurat ultimul turneu din cadrul Superligii la hochei pe gheață rezervate juniorilor U16. Juniorii de la Corona, pregătiți de Evgheni Pisarenko și Șandor Marton au debutat cu o victorie, 1-0 cu Steaua București, meci despre care Pisarenko ne-a declarat: „A fost destul de greu pentu că nu am reușit să înscriem (s-a simțit lipsa lui Vlad Grigori-căpitanul echipei, care a fost accidentat)

HOCHEI: Juniorii Coronei U16 joacă cu Steaua pentru medaliile de bronz! iercurea Ciuc, s-a desfășurat ultimul turneu din cadrul Superligii la hochei pe gheață rezervate juniorilor U16. Juniorii de la Corona, pregătiți de Evgheni Pisarenko și Șandor Marton au debutat cu o victorie, 1-0 cu Steaua București, meci despre care Pisarenko ne-a declarat: „A fost destul de greu pentu că nu am reușit să înscriem (s-a simțit lipsa lui Vlad Grigori-căpitanul echipei, care a fost accidentat). Adversarul a încercat să se închidă în apărare și portarul lor a fost în formă bună, abia în repriza a 3-a Ionuț Anton a reușit să deschidă scorul pe tabelă.Probabil s-a simțit presiunea rezultatului asupra băieților pentru că aveam nevoie de 3 puncte ca să putem spera la un loc în finală mare. Apreciez jocul portarului nostru (Szabolcs More) care a reușit să țină poarta nostră neatinsă!” Victoria cu Gheorgheni, „biletul” spre finală! Meciul 2 cu Progym-CSS Gheorgheni a fost decisiv pentru locul 2 și, implicit, calificarea în marea finală. Brașovenii au început mai bine și au marcat primii, singurul gol al primei reprize. Tinerii hocheiști ai Coronei și-au mărit avantajul în repriza a 2-a dar spre sfârșitul reprizei secunde au primit un gol și scorul după 2 reprize era 2-1 în favoarea brașovenilor. În ultima repriză, copiii pregătiți de Pisarenko au fost foarte aproape de câteva ori să mărească avantajul pe tabelă, dar din păcate situația s-a răsturnat împotriva juniorilor brașoveni care au fost egalați pe tabelă, scor 2-2. Cu 49 de secunde rămase de jucat juniorii din Gheorgheni au marcat din nou și au câștigat meciul cu 3 la 2. Golurile brașovenilor au fost marcate de Iulian Chițac și Andrei Vasile, care este cel mai mic din echipă, are doar 13 ani!). Pisarenko e mândru de băieții săi „Felicit băieții pentru determinare și jocul bun în defensivă, au ascultat toate indicațiile mele. Ne-a lipsit foarte puțin să câștigăm și să intrăm în marea finală”, a declarat Evgheni Pisarenko, antrenor coordonator juniori ASC Corona. Ultimul meci, Corona a jucat cu SC M-Ciuc cu cea mai bună echipă din campionatul național U16. La echipa lor evoluează 4 jucători care au jucat pentru reprezentativa României la FOTE 2013 (ca și la Gheorgheni- 2 jucători), care practic fac diferența pe gheață. Scorul meciului 9-4 în favoarea ciucanilor care sunt liderii incontestabili ai campionatului. Urmează meciurile din finala mică împotriva Stelei, pentru locul 3 Primul meci vă fi joi, 14 martie, la București de la 17.30 ,luni pe 18 martie la Brașov la 17.30 și, în caz de egalitate, marți pe 19 martie la 12.30 tot la Brașov. „Echipa U16 a făcut progrese mari în ultimele 5 luni și sper în viitor o să apar și rezultatele mai bune. Dar cel mai important lucru pentru mine este că acești băieți când o să ajungă la 18 ani să fie pregătiți pentru a juca la nivel de seniori!”, a încheiat Pisarenko.