Editia 8171 - 26 apr 04:41

HOCHEI: Eșec nemeritat în meciul trei al finalei cu Ciucul!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 28 martie 2012

Finală LNH 2011-2012 a continuat luni, 27 martie, la Miercurea Ciuc cu meciul 3 dintre HSC Miercurea Ciuc și Corona Brașov. Partida a debutat sub semnul echilibrului în primele 5 min

HOCHEI: Eșec nemeritat în meciul trei al finalei cu Ciucul! Finală LNH 2011-2012 a continuat luni, 27 martie, la Miercurea Ciuc cu meciul 3 dintre HSC Miercurea Ciuc și Corona Brașov. Partida a debutat sub semnul echilibrului în primele 5 min., după care ciucanii au deschis scorul prin Podstavek, în urma unei greșeli individuale. Din păcate pentru brașoveni, ciucanii s-au distanțat pe tabela prin Ervin Moldovan în urma unui șut de penalitate ușor acordat. După ce au încasat al doilea gol, băieții de la Corona Brașov au trecut la timonă partidei și au redus repede din handicap, prin Lorincz Levente. Din acel moment, jocul a curs doar în favoarea echipei oaspete, dar ciucanii l-au avut pe portarul Kozuch în zi de grație. Pe final de prima repriză, Zsok nu a reușit să fructifice ocazia avută și scorul a rămas 2-1 pentru Ciuc după primele 20 de minute. Repriza a doua a fost dominată clar tot de echipa de sub Tâmpa care, însă, a irosit șanse mari de a egala prin Vargă, Barinka, Bartzen și Baszilides. Repriza a treia a început tot cu dominarea echipei conduse de Andrej Rajcak în primele 5 minute, dar din acel moment brigada de arbitri a luat mai multe decizii controversate, în special în defavoarea noastră. Ciucanii au rămas cu 2 jucători în plus pe gheață în ultimul minut, în urma unei decizii neînțeleasă nici de localnici și au reușit să marcheze golul final de 3-1. Corona Brașov a arătat astăzi că, înfrângerea din mecul 2 de la Brașov, a fost doar un accident și doar brigada de arbitri a făcut ca Ciuc-ul să treacă preia pentru prima dată conducerea în finală. În urma celor întâmpla în acest meci, conducerea clubului Corona a decis să solicite FRHG-ului arbitrii străini pentru următoarele meciuri. Jocul 4 al finalei va avea loc miercuri, 28 martie la patinoarul olimpic Brașov, începând cu ora 19.00. Biletele s-au pus în vânzare de ieri, de la ora 17. În cadrul conferinței de presă organizată ieri, secundul Antal și vicepreședintele Cernica și-au expus punctele de vedere. Elod Antal, antrenor secund Corona Brașov: “Din păcate am pierdut relativ ușor și pe nedrept acest joc. Am făcut un joc bun, băieții și-au respectat sarcinile de joc. Ne-am creat numeroase ocazii de a înscrie și asta mă bucură dar din păcate am ratat mult. Următorul joc este foarte important pentru noi, chiar vital. Nimic nu este decis deocamdată, trebuie să jucăm și în fața propriilor suporteri la fel ca în jocurile de la Ciuc, dar să și înscriem mai mult. Din păcate nu ne vom baza nici mâine pe Laczko care este în continuare accidentat. “ Emilian Cernica - vicepreședinte Corona Brașov: “În meciul 3 am avut și ghinion deoarece băieții noștri au ratat ocazii mari de a marca iar în meciuri din play-off nu poți să emiți pretenții dacă din 5 ocazii singur cu portarul nu înscrii cel puțin un gol. Echipa noastră a dominat jocul și asta ne dă încredere că vom câștiga următorul meci de la Brașov. Clubul Corona Brașov a susținut mereu arbitrii români, dar calitatea hocheiului de la noi din țară a crescut iar ei se pare că dau înapoi, efectiv brigada de la jocul 3 s-a făcut de râs, oamenii mai în vârstă din tribună de la Miercurea-Ciuc, pe care eu îi consider buni cunoscători ai acestui sport, râdeau în hohote de deciziile arbitrilor. Nu este permis că munca unei echipe dintr-un întreg an să se năruiască în urma incompețentei arbitrilor români.”