Editia 8171 - 26 apr 04:52

HOCHEI: Duelul portarilor autohtoni a fost câștigat de Ruczuj!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 15 octombrie 2012

Corona Brașov și HSC Miercurea Ciuc 2-4 Corona Brașov și HSC Miercurea Ciuc s-au înfruntat vineri seara, pe patinoarul Olimpic din Brașov, într-un nou episod al derby-ului hocheiului românesc din ultimii 2 ani

HOCHEI: Duelul portarilor autohtoni a fost câștigat de Ruczuj! Corona Brașov și HSC Miercurea Ciuc 2-4 Corona Brașov și HSC Miercurea Ciuc s-au înfruntat vineri seara, pe patinoarul Olimpic din Brașov, într-un nou episod al derby-ului hocheiului românesc din ultimii 2 ani. Pe lângă dorința ambelor echipe și a suporterilor acestora de a obține victoria în acest duel, meciul de astăzi a avut o miză și mai mare, după ultimele decizii ale Ligii Mol, prin care Ciucul a pierdut meciul de acasă împotriva Brasovului, la „masă verde”. Acest joc a contat, atât pentru Liga Mol cât și pentru Campionatul Național, și astfel s-a născut și un duel al portarilor autohtoni ale celor două echipe, Fulop la Brașov și Ruczuj la Ciuc, ambii componenți ai lotului național. Meciul a început cu o formație ciucană care părea mult mai odihnită pe gheață și care și-a creat primele ocazii de a marca, până la urma înscriind singurul gol al primei reprize, prin Mihaly Ede în minutul 12. Repriză a doua a fost liniștită, din toate punctele de vedere, cu un plus pentru formația brașoveană, care și-a creat câteva șanse de a marca. Poate doar Rawlyk a ieșit în evidență în această repriză, prin gestul său (aruncarea pucului în aer, după o decizie a arbitrilor), în urma căruia a primit o penalizare de 10 minute. Repriză a treia a fost și cea mai spectaculoasă, cu 5 goluri marcate. La o greșeală a apărării brașovene, harghitenii își măresc diferența pe tabela prin Becze. Brașovenii marchează primul gol prin Virag, în minutul 52, la prima și singura superioritate numerică a echipei lui Lindqvist din această repriză, dar, din păcate, adversarii refac diferența de 2 goluri, la numai un minut distanță, când marchează prin Hurtaj. Hietamaki reaprinde speranțele celor aproximativ celor 800 de spectatori, cu 5 minute rămase din joc și când formația noastră se afla pe „val”, iese la rampa același Rawlyk, care nu-și stăpânește nervii și primește o penalizare de 2 minute, foarte ușor acordată de brigadă de arbitri, dar, care rezolva ecuația meciului. Mai remarcăm și golul din ultima secundă de joc a lui Becze, marcat cu poarta goală. Ambii antrenori s-au plâns de efective „Echipa mea a părut obosită astăzi, se vede că am evoluat în ultimele meciuri cu puțini jucători. Anumiți jucători încă nu se regăsesc în meciurile împotriva Ciucului și mai avem de lucrat la acest capitol, totuși am controlat reprizele 2 și 3 cu ocazii importante și când credeam că avem, o șansă cel puțin, de a egala, a venit decizia arbitrilor care a cântărit mult în stabilirea câștigătorului. Avem 2 zile să ne recuperăm și trebuie să facem totul pentru a câștiga, luni, cu Dab Docler”, a declarat dupa meci Greg Lindqvist (foto), antrenorul Coronei. „Nu a fost un joc spectaculos, cred că noi am meritat victoria, dar, din păcate, plecăm, din nou, cu jucători accidentați de la Brașov. Astăzi, l-am « pierdut» pe căpitanul echipei, Goga, unul din cei mai importanți jucători pentru noi și pentru meciul de duminică, cu Dab, am două 2 jucători valizi“, a spus la final antrenorul ciucanilor, Lahtinen Timo.