Editia 8171 - 26 apr 12:43

HOCHEI: Corona și-a adjudecat primul derby românesc

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 13 sepembrie 2012

Corona Brașov a câștigat cu 3-2 împotriva echipei HSC Miercurea Ciuc în primul meci al sezonului dintre cele două echipe ale României participante la Liga Mol

HOCHEI: Corona și-a adjudecat primul derby românesc Corona Brașov a câștigat cu 3-2 împotriva echipei HSC Miercurea Ciuc în primul meci al sezonului dintre cele două echipe ale României participante la Liga Mol. Meciul a fost foarte strâns și agresiv de ambele părți, dar Corona Brașov Fenestela 68 a fost mai eficientă și a marcat cu un gol mai mult față de echipa ciucană. Prima și a doua repriză s-a încheiat cu câte 1 gol înscris de ambele echipe. În primele 20 de minute HSC Miercurea Ciuc a înscris prima prin golul lui Hurtaj iar Bonar a egalat meciul după câteva minute. La începutul reprizei a doua Nagy Csaba a dus formația brașoveana în avantaj pe tabelă dar HSC a egalat din nou de data aceasta prin Mihaly. Echipa câștigătoare a fost stabilită de golul marcat de Bonar în superioritate numerică în minutul 51’31’’. „Victorie cu sacrificii” „A fost un meci greu, decis de micile detalii ale jucătorilor. Nu putem spune că au fost goluri bine stabilite, ci mai mult goluri venite din intuiție. Atmosfera și fanii ne-au ajutat enorm, dar vreau să-i felicit pe jucători pentru «sacrificiul» lor de pe gheață (Antal Zsombor și Roy Rawlyk s-au accidentat, deocamdată nu știm foarte multe detalii). Acum trebuie să dăm posibilitatea și celorlalți jucători tineri ai echipei să demonstreze că merită să joace la această echipă”, a declarat la final Greg Lindqvist, antrenorul principal al ASC Corona Brașov Fenestela 68. „Gazdele au speculat greșelile noastre” „Jucătorii mei au făcut foarte multe greșeli individuale astăzi și pentru asta am primit multe penalizări în acest meci. Trebuie să fim concentrate în meciurile cu Brașovul pentru că echipa lor este inteligentă și știe să speculeze greșelile valorificându-le în goluri ca și în această seară, când toate golurile lor au fost marcate în superioritate numerică. Nu îți permiți să faci astfel de greșeli când joci cu o echipă valoroasă”, a spus și Timo Lahtinen, antrenorul principal al HSC Miercurea Ciuc.