Editia 8170 - 25 apr 17:47

HOCHEI: Corona este la o singură victorie de marea finală!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 22 martie 2013

ASC Corona Brașov - Steaua București 7:0 (4:0, 1:0, 2:0) Soarta învingătoarei în meciul 2 al semifinalei, dintre Corona Brașov și Steaua, s-a decis după doar 2 minute și jumătate, când tabela arata deja 3 la 0 pentru brașoveni

ASC Corona Brașov - Steaua București 7:0 (4:0, 1:0, 2:0) Soarta învingătoarei în meciul 2 al semifinalei, dintre Corona Brașov și Steaua, s-a decis după doar 2 minute și jumătate, când tabela arata deja 3 la 0 pentru brașoveni. Nici nu începuse bine meciul și Bonar a marcat primul pentru Corona după doar 24 de secunde, Antal a dublat avantajul băieților lui Lindqvist după doar 71 de secunde jucate din meci, pentru că Imecs să stabilească un 3-0 în favoarea ardelenilor în minutul 2 și 37 de secunde. Steaua a cerut time-out în speranța că va reveni pe tabela dar cei care au marcat au fost tot cei de la Corona, căpitanul Nagy a stabilit scorul primei reprize în minutul 14 iar Borsos a făcut 5-0 în minutul 25, acesta fiind singurul gol al reprizei secunde. Încurajați din tribune de cântăreții de la Compact dar și de piloții de la Napoca Rally, care și-au încercat și calitățile de hocheiști într-una din pauze, băieții de la Corona au arătat și în ultima repriză cine este echipă mai bună în această semifinală. „Stranierii” Wehrs și Rawlyk au fost responsabili cu golurile la Corona iar scorul final de 7 la 0 a fost pe deplin gustat de cei peste 1000 de fani din tribune. Vineri se va juca meciul 3 la București unde Corona merge ca să se califice în finală. „Îmi place cum joacă Brasovul, din păcate nu am reușit să ne recuperăm după efortul mare depus aseară. Trebuie să câștigăm neapărat vineri, nu e imposibil să facem asta”,- Ștefan Ionescu - antrenor principal Steaua București. „Am primit o lecție ieri, în sport trebuie să respecți mereu adversarul iar asta nu am făcut în primul meci. Azi am intrat concentrați și s-a văzut pe tabela. Mai avem nevoie de o victorie ca să ajungem în finală și aș vrea să o obținem în primul meci,” a declarat Greg Lindqvist.