Editia 8169 - 24 apr 16:40

HOCHEI: Corona este (doar) vicecampioana României!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 02 aprilie 2012

Pentru al 2-lea an consecutiv, Corona Brașov și-a adjudecat medaliile de argint. Echipa brașoveană a pierdut finală cu HSC Miercurea-Ciuc, 1-4. Jocul 5, desfășurat la Miercurea-Ciuc și decisiv pentru clasamentul final, a început cu dominarea formației conduse (din tribună) de Andrej Rajcak

HOCHEI: Corona este (doar)  vicecampioana României! Pentru al 2-lea an consecutiv, Corona Brașov și-a adjudecat medaliile de argint. Echipa brașoveană a pierdut finală cu HSC Miercurea-Ciuc, 1-4. Jocul 5, desfășurat la Miercurea-Ciuc și decisiv pentru clasamentul final, a început cu dominarea formației conduse (din tribună) de Andrej Rajcak. Băieții de la Corona păreau deciși să obțină o victorie care le permitea să mai apară încă odată în fața propriilor fani din Brașov dar contrar cursului jocului gazdele au deschis scorul în minutul 08.15 prin Zsolt Molnar care a fost servit excelent în fața porții de Tivadar Petres. Hocheiștii brașoveni au trecut peste șocul acestui gol dar și peste cele 2 eliminări dictate în decurs de câteva secunde de celebri fluierași romani și au reușit egalarea în minutul 18.07 prin Richard Filip (pasă Attila Borsos). Repriza a 2-a a început tot cu Brasovul la conducerea jocului dar lipsa de eficientă a atacanților brașoveni a păstrat tabela neschimbată. Până la urmă au înscris tot gazdele prin Hruby în minutul 32.45, un gol norocos marcat în superioritate numerică. La doar un minut distanță Barinka -asi arătat clasă și a strecurat pucul printre picioarele lui Kozuch iar scorul a devenit din nou egal, 2 la 2. Totuși la pauză a 2-a s-a intrat cu scorul de 3-2 pentru ciucani care au speculat prin Erwin Moldovan o greșeală la schimb a băncii noastre, în minutul 36.05. Repriza a 3-a a curs într-un singur sens, către poarta lui Kozuch dar din nou eficacitatea în fața porții a dat bătăi de cap antrenorilor și conducătorilor noștri. Fluierașii au simțit pericolul prelungirilor și cum se grăbeau spre casă s-au hotărât( după vreo 2 minute de consultări) să dicteze 2 eliminări în tabăra noastră la aceeiasi faza dar apărarea a funcționat perfect în cele 2 minute de 5 contra 3 și încă 2 minute de 5 contra 4. Când mai erau de jucat mai puțin de 2 minute, ciucanii degajează pucul direct în tribună dar primesc pedeapsa de 2 minute în locul unui șut de penalitate pentru brașoveni.În superioritate pe gheață, hocheiștii brașoveni au reușit egalarea cu 7 secunde înaintea fluierului final dar golul a fost anulat pentru o penalizare pentru durități pentru portarul Kozuch! Scor final 3 la2 pentru HSC Miercurea-Ciuc. Toată lumea (FRHG, arbitrii, comisii) și-a dus munca la bun sfârșit și au acordat Ciucului al 6-lea titlu consecutiv de campioni naționali. Conducerea clubului Corona Brașov dorește să-și felicite proprii jucători pentru performanta obținută și de asemenea dorește să felicite campionii României, HSC Miercurea-Ciuc. Cernica, declarații de bun simț “Per ansamblu a fost un sezon mulțumitor pentru noi, am reușit să ne îndeplinim toate obiectivele.Vineri seara s-a încheiat acest an competițional dar noi deja lucrăm la sezonul viitor când obiectivele noastre vor fi trofee.Finală s-a terminat puțin mai repede decât ne așteptam dar atât am reușit,cred că multe din forțele noastre le-am consumat în semifinnala cu Steaua și asta s-a văzut, cred totuși că finală am pierdut-o în cele 2 meciuri de la Brașov când echipa noastră nu s-a exprimat la adevărata valoare, a declarat vicepre;edintele ASC Corona, Emilian Cernica. “ Rajcak crede că echipa sa a fost vânată “Am început sezonul ca jucător și l-am terminat ca antrenor, a fost o experiență interesantă pentru mine și vreau să mulțumesc conducerii clubului pentru încrederea acordată.În finală am jucat mai bine meciurile din deplasare în timp ce acasă nu am reușit să ne concentrăm cum trebuia.Meciul 5 l-am dominat în întregime dar adversarii au reușit să speculeze micile greșeli pe care le-am făcut, cred că am avut gol valabil în ultimul minut. Suspendarea mea este exagerată și lipsită total de argumente, nu am atins niciun arbitru în viața mea.Sunt mulțumit de efortul băieților și vreau să-i felicit”, a spus la rândul său antrenorul principal al echipei Andrej Rajcak. Festivitate de premiere în acordurile imnului secuiesc! La finalul meciului de vineri seara, HSC MIercurea-Ciuc a câștigat al 6-lea titlu consecutiv de campioni naționali la hochei pe gheață.Harghitenii au câștigat finală împotriva echipei Corona Brașov cu scorul final de 4 la 1. Din păcate, festivitatea de premiere de după joc a fost un circ total. În primul rând, niciun oficial important al FRHG nu a fost prezent la această festivitate, am înțeles că președintele federației Taczos Bârna a ajuns la patinoarul Vakar Lajos la 30 de minute după terminarea festivității. Nu a existat niciun protocol oficial pentru decernarea medaliilor de campioni, persoana care a înmânat trofeele fiind un sponsor al echipei din Miercurea-Ciuc! Totul a culminat cu intonarea imnului secuimii la finalul festivității de premiere!