Editia 8171 - 26 apr 15:41

HOCHEI: Calitate, luptă și atașament

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 25 octombrie 2012

Corona Brașov – Steaua București 5-3 (1:0, 1:1, 3:2) Al doilea meci din acest sezon, între Corona Brașov și Steaua București, a început cu un ritm bun de joc, cu o formație bucureșteană care dorea să arate că diferența de 7 goluri înregistrată în primul meci, la București, nu a fost cea reală și cu o formație brașoveană, care a intrat puțin relaxată în meci, dar net superioară adversarului

HOCHEI: Calitate, luptă și atașament Corona Brașov – Steaua București 5-3 (1:0, 1:1, 3:2) Al doilea meci din acest sezon, între Corona Brașov și Steaua București, a început cu un ritm bun de joc, cu o formație bucureșteană care dorea să arate că diferența de 7 goluri înregistrată în primul meci, la București, nu a fost cea reală și cu o formație brașoveană, care a intrat puțin relaxată în meci, dar net superioară adversarului. Nimic din aceste detalii nu prevestea ce urma să se întâmple după minutul 22 al meciului. După o primă repriză încheiată în avantaj de brașoveni, prin golul lui Borsos, steliștii încep repriza a două în inferioritate numerică și autorul pedepsei, Timaru, devine personaj principal al jocului, odată cu intrarea „criminală” asupra lui Rawlyk, când a revenit pe gheață după suspendare. Arbitrii nu au oprit jocul, Hietamaki a sărit asupra lui Timaru și de acolo a ieșit o încăierare generală soldată cu pedepse de meci pentru Bonar și Wehrs de la Brașov, în timp ce Rawlyk nu a mai putut continua jocul fiind accidentat. Lindqvist apreciază victoria, dar e cu gândul în Ungaria Din acel moment, Steaua a prins curaj, a reușit să egaleze prin Pascaru, dar Laczko a readus brașovenii în avantaj pe tabelă. Corona a înscris prima în repriza 3-a prin Basilidesz în minutul 46’, dar Steliștii au egalat în minutele 52’ și 54’ prin golurile lui Georgescu și Timaru. După golul egalizator de 3-3, banca tehnică a Stelei solicita time-out, care până la urmă, s-a dovedit de bun augur pentru jucătorii Coronei Brașov, care înscriu în ultimele 5 minute, de 2 ori, prin Virag și Peter Robert și stabilesc scorul final la 5-3. „Îmi doream să evoluăm un meci întreg cu 4 linii, dar nu am reușit, arbitrii nu au văzut acea intrare a lui Timaru, care, conform ultimelor reglementări IIHF, se pedepsește cu cel puțin câteva etape de suspendare. Am avut și câteva momente bune, dar am avut și pase greșite, sunt mulțumit cum a evoluat Imecs ca fundaș. Plecăm în Ungaria pentru 2 meciuri importante pentru noi, avem formula completă și trebuie să începem să câștigăm meciurile importante,” a declarat după meci Greg Lindqvist, antrenorul Coronei Brașov. Au pierdut, dar nu e trist “Vreau să-i felicit pe băieții mei pentru dăruire, sunt bucuros de ce am arătat astăzi, ținând cont de timpul scurt de pregătire avut pe gheață. Nu ne-am înscris anul acesta în Liga Mol deoarece avem mulți jucători tineri care nu ar fi făcut față unui sezon așa de solicitant. Nu sunt probleme financiare la Steaua” , a spus Victor Corduban, antrenorul Stelei.