Editia 8171 - 26 apr 07:04

HOCHEI: A 12-a victorie în ultimele 13 meciuri în Liga Mol!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 08 ianuarie 2013

Miskolc - Corona Brașov 4-5 AET (3-3, 1-1, 0-0, 0-1) Băieții lui Lindqwist confirmă, după cucerirea Cupei României, hocheiștii de la Corona au un parcurs de regularitate și în Liga Mol, două v ictorii în primele două jocuri din Ungaria Echipa de hochei ASC Corona Brașov a început anul 2013 la fel cum -a terminat pe cel precedent

HOCHEI: A 12-a victorie în ultimele 13 meciuri în Liga Mol! Miskolc - Corona Brașov 4-5 AET (3-3, 1-1, 0-0, 0-1) Băieții lui Lindqwist confirmă, după cucerirea Cupei României, hocheiștii de la Corona au un parcurs de regularitate și în Liga Mol, două v ictorii în primele două jocuri din Ungaria Echipa de hochei ASC Corona Brașov a început anul 2013 la fel cum -a terminat pe cel precedent. După cea mai categorică victorie din acest sezon, vineri 4 ianurie 8-0 la Ujpest, băieții lui Greg Lindqvist s-au impus, după prelungiri și pe terenul unei rivale directe la play-off, Miskolc. Nici nu începuse bine meciul si Bonar deschide scorul după o finalizare de excepție din situație de unu la unu cu portarul advers. Gazdele egalează la prima ocazie mai importantă, Saluga reușind sa-l invinga pe Polc in minutul 4. Levente Zsok reușeste o dublă în doar 61 secunde și duce Brașovul la 2 goluri avantaj pe tabelă, dar prima repriză se încheie la egalitate dupa reușitele lui Fodor Szabolcs și Czuba de la Miskolc. În repriza secundă, gazdele trec pentru prima dată în avantaj pe tabelă în minutul 34 prin Rafaj, dar repriza se încheie la egalitate deoarece Petres a marcat cu doar 8 secunde înaintea fluierului de final. Deși ambele echipe au avut șanse mari de a mai înscrie, meciul a intrat în prelungiri unde Antal a reușit golul de aur pentru Corona când mai erau de jucat 20 de secunde. „Am plecat spre Miskolc cu gândul de a obține cel puțin un punct, suntem bucuroși că am reușit să plecăm cu 2 puncte. A fost un meci foarte greu, noi am avut multe penalizări de 2 minute dar am trecut cu bine peste ele. Ambele echipe au avut multe șanse de a marca, noi am avut puțin noroc în prelungiri și am reușit să înscriem când mai erau câteva secunde până la final. Luni (n.r. aseară, după închiderea ediției) vom avea parte de un nou meci de 6 puncte, acum împotriva lui Nove Zamky și sper să trecem cu bine și peste acest meci, echipa este puțin obosită, dar sper să fim motivați la ora jocului”, a declarat Greg Lindqvist, antrenorul Coronei Brașov.