Editia 8170 - 25 apr 15:26

HANDBAL MASCULIN DIVIZIA A: „Fluierașii” au stabilit învingătoarea

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã ziua Braºov

Publicat la 03 octombrie 2012

Universitatea Craiova - HCM Făgăraș 33-31 (13-15) HCM Făgăraș: Adrian Șuteică (Eugen Ciulei)- Eugen Frățilă 9, Adrian Pasăre 6, Marius Lișiță 4, Bogdan Rău 3, Bogdan Dincă 2, Claudiu Monea 2, Mihai Blaga 2, Victor Bucșa 1, Alexandru Rohan 1, Mihai Moldovan 1, Mihai Dobrin, Ciprian Lazea

HANDBAL MASCULIN DIVIZIA A: „Fluierașii” au stabilit învingătoarea   Universitatea Craiova - HCM Făgăraș 33-31 (13-15) HCM Făgăraș: Adrian Șuteică (Eugen Ciulei)- Eugen Frățilă 9, Adrian Pasăre 6, Marius Lișiță 4, Bogdan Rău 3, Bogdan Dincă 2, Claudiu Monea 2, Mihai Blaga 2, Victor Bucșa 1, Alexandru Rohan 1, Mihai Moldovan 1, Mihai Dobrin, Ciprian Lazea. Antrenor: Dumitru Opriș. Făgărășenii au realizat unul dintre cele mai bune jocuri din acest sezon și totuși au fost învinși, nu de formația craioveană, care pare mai slabă decât în ediția precedentă, ci datorită fluierașilor care în ultimele opt minute de joc au făcut totul pentru a stopa evoluția echipei oaspete, eliminări fără motiv, stoparea acțiunilor din atac fără temei regulamentar. Au permis jocul dur al gazdelor, care a dus la accidentarea lui Eugen Frățilă și Victor Bucșa. După ce în prima parte a meciului s-a mers cap la cap, pe finalul primei reprize făgărășenii s-au distanțat la două goluri pentru ca în min, 37 să ajungă să aibă un avantaj de patru goluri (16-20), iar din minutul 52 arbitrii să lase Făgărașul să înscrie un singur gol, dar în schimb să primească 6. „La finalul meciului, mare sărbătoare în sala craioveană de parcă ar fi câștigat campionatul național că au învins Făgărașul după atâta vreme” ne spunea cu năduf antrenorul Dumitru Opriș. Rezultatele complete ale rundei a II-a în seria vestică: HCM Minaur Baia Mare - CSM Bistrița 36-17 (17-10); CSM Satu Mare - HC Argesul Pitești 29-30 (15-15); CSM Oradea - Unirea Sânnicolaul Mare 45-18 (23-4); Extrem Baia Mare - Național Sighișoara 28-25 (14-14). HC Arad a stat. Clasament 1. Oradea 2 2 0 0 73-40 4 2. Minaur 2 2 0 0 67-40 4 3. Pitești 2 2 0 0 63-51 4 4. Făgăraș 2 1 0 1 65-53 2 5. Extrem 2 1 0 1 51-56 2 6. Craiova 2 1 0 1 55-64 2 7. S.Mare 2 0 1 1 57-58 1 8. Sânnicolau 2 0 1 1 46-73 1 9. Sighisoara 1 0 0 1 25-28 0 10. Arad 1 0 0 1 22-28 0 11. Bistrița 2 0 0 2 37-70 0 Etapa viitoare, 6 octombrie: Național Sighișoara - Minaur Baia Mare, HCM Arad - Extrem Baia Mare, HC Argeșul Pitești - CSM Oradea, HCM Făgăraș - CSM Satu Mare, CSM Bistrița – Universitatea Craiova. Unirea Sânnicolaul Mare stă.