Editia 8168 - 23 apr 00:56

HANDBAL MASCULIN- C.M. SPANIA: Ibericii au măturat pe jos cu danezii în finală

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 29 ianuarie 2013

Spania - Danemarca 35-19 (19-10) Sala Palau Saint Jordi din Barcelona. Spectatori: 16.000 Spania : Arpad Sterbik ( Jose Sierra)- Joan Canellas 7, Valero Rivera 6, Julen Aguinagalde 5, Jorge Maqueda 5, Alberto Entrerrios 3, Gedeon Guardiola 2, Antonio Garcia 2, Angel Montero 2, Victor Tomas 1, Daniel Sormiento 1, Viran Morros 1, Alberto Rocas, Carlos Ruesga

HANDBAL MASCULIN- C.M. SPANIA: Ibericii au măturat pe jos  cu danezii în finală Spania - Danemarca 35-19 (19-10) Sala Palau Saint Jordi din Barcelona. Spectatori: 16.000 Spania : Arpad Sterbik ( Jose Sierra)- Joan Canellas 7, Valero Rivera 6, Julen Aguinagalde 5, Jorge Maqueda 5, Alberto Entrerrios 3, Gedeon Guardiola 2, Antonio Garcia 2, Angel Montero 2, Victor Tomas 1, Daniel Sormiento 1, Viran Morros 1, Alberto Rocas, Carlos Ruesga. Antrenor: Valero Rivera. Danemarca: Niklas Landin (Janick Green) - Heinri Moogoard 4, Kasper Sondergaard 4, Anders Eggert 3, Nicolaj Markussen 2, Mikkel Hansen2, Heinrik Toft 1, Hans Lindberg 1, Jesper Nodesbo 1, Rasmus Lange 1, CasperMortensen, Bo Spellerborg, Losse Svan, Rene Toft. Antrenor: Ulrick Wilbek. Ediția a XXII-a a Campionatului Mondial de Handbal masculin a revenit pentru a patra oară echipei gazdă a comptiției, după cele ale Germaniei în 1938 și 2007 și a Franței în 2001. Spania, pe lângă cucerirea celui de al doilea titlu din palmares ( după cel din 2005) a realizat și un record prin scorul cu care a învins .Spaniolii au obținut o victorie surprinzătoare prin proporțiile scorului la 16 goluri diferență, una nemaiîntâlnită în decursul celor 75 de ani de când au loc aceste întreceri. Anteriorul scor record data din 8 martie 1958, de la ediția a III-a care a avut loc la Berlin în Germania Democrată, la meciul Suedia-Cehoslovacia, terminat cu 22-12. Revenind la meciul final de la Barcelona, după ce în primele 20 de minute s-a menținut echilibrat, gazdele se detașează și de la 14-9 în minutul 25 termină prima repriză la 8 goluri ,18-10. Diferența categorică se semnalează din minutul 32 când de la scorul de 18-11 în numai 8 minute se ajunge la 26-11 și victoria nu mai putea fi pusă la îndoială. Danemarca, vicecampioana ediției precedente a fost de nerecunoscut. Nordicii au ajuns în finală fără vreo înfrîngere și unele case de pariuri o declarau principala favorită la titlu. Cifrele ediției și ale campionatului Spania a urcat de la bronzul ediției anterioare din Suedia, la aurul actualei ediții. Își menține locul IV în ierarhia alll-time cu 17 prezențe la turneele finale. Danemarca se află la a 20-a prezență la un turneu final și a cucerit cea de-a treia medalie de argint, după cele din 1967 și din 2011, ambele în Suedia. Clasamentul golgeterilor îl are pe primul loc pe danezul Anders Eggert pe primul loc cu cele 52 de goluri marcate (procentaj de reu?ită de 67%), urmat pe podium de Ivan Cupic (Croația) cu 50 goluri și Timur Dibirov (Rusia ) cu 46 goluri. Din echipa turneului final, All Star, fac parte câte doi spanioli și danezi, Rusia ,Croația și Ungaria cîte 1.Cel mai bun portar : Niklas Landin (Danemarca). Timur Dibirov (Rusia),extremă stânga, Alberto Entrerrios (Spania)inter stânga, Domogoj Duvnjak (Croația) centru, Laszlo Nagy (Ungaria)inter dreapta, Hans Lindberg (Danemarca)extremă dreapta, Julien Aguiragalde (Spania)pivot. MVP-ul turneului final: Mikkel Hansen (Danemarca). Primul loc în clasamentul fair-play al turneului s-a situat fosta campioană, Franța, care a acumulat numai 15 eliminări temporare de 2 minute. Ca și la anterioarele ediții, reprezentanta Oceaniei, Australia, nu a acumulat nici un punct, deținând ultimul loc al ierarhiei. Ediția următoare a turneului final al Campionatului Mondial de Handbal masculin va avea loc în ianuarie 2015 în Qatar,unde speră și România să revină pentru a 15-a oară la un turneu final, competiție la care a fost încununată cu patru titluri.