Editia 8170 - 25 apr 23:38

HANDBAL- LIGA NAÞIONALÃ: Remiză pozitivă după un arbitraj scandalos

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 26 aprilie 2012

Corona Brașov - H.C. Zalău 22-22 (11-9) Sala școlii generale nr. 11. Spectatori :250. Corona: Stăncuța Guiu (Denisa Dedu)- Alina Șorodoc 5, Marinela Burghel 6, Oana Pop-Apetri 2, Laura Chiper 3, Camelia Balint 2, Cristina Zamfir 2, Claudia Din- Mojoiu 1, Andreea Pricopi 1, Mihaela Seifer

HANDBAL- LIGA NAÞIONALÃ: Remiză pozitivă  după un arbitraj scandalos Corona Brașov - H.C. Zalău 22-22 (11-9) Sala școlii generale nr. 11. Spectatori :250. Corona: Stăncuța Guiu (Denisa Dedu)- Alina Șorodoc 5, Marinela Burghel 6, Oana Pop-Apetri 2, Laura Chiper 3, Camelia Balint 2, Cristina Zamfir 2, Claudia Din- Mojoiu 1, Andreea Pricopi 1, Mihaela Seifer. Antrenori: Mariana Târcă, Dumitru Berbece. Zalău: Mirela Nichita (Andreea Cheta) - Nicoleta Molfea 8, Andreea Ciuciulete 4, Alina Czeczi 4, Daniela Rob 4, Valentina Beșe 1, Ibolya Szucs, Andrada Trif 1, Mariana Cristoaia, Florina Þurcaș. Antrenor: Gheorghe Tadici. Arbitrii: Marius Barcan-Ștefan Ciurea, decizii neconforme cu realitatea din teren. Runda a 23-a a campionatului primei ligi la handbal feminin a programat cel mai interesant meci sub Tâmpa, unde Corona primea vizita formației HC Zalău, finalista ediției din acest an a Cupei EHF, o formație puternică, clasată pe locul trei în actuala ierarhie și care-l are ca antrenor pe unul dintre cei mai exuberanți antrenori, Gheorghe Tadici. Elevele Marianei Târcă, aflate pe un trend ascendent, s-au prezentat după trei victorii consecutive, cu șanse de a ocupa pe final locul 6, așa cum de altfel a fost și obiectivul. Meciul a început în superioritatea brașovencelor, care au condus din start cu 3-1 (min.8), 6-5 (min. 14). În minutul 19 un atac dur al Crinăi Ailincăi asupra principalului golgeter al brașovencelor, Cristina Zamfir, componentă a formației naționale, a scos-o din circuit pentru o lungă perioadă de timp. În loc de cartonaș roșu pentru faultul comis, ea a primit numai două minute eliminare. A revenit în teren și a pus cotul în gâtul Mihaelei Seifer și a mai făcut alte faulturi pentru că această jucătoare de aceea a fost trimisă în teren pentru a faulta și nicidecum pentru handbal. Până la pauză, gazdele reușesc să aibă un avantaj de 2 goluri: 11-9. La reluare, brașovencele afectate de pierderea principalei realizatoare, fac față cu greu atacurilor zălăoancelor care trec la conducere 13-14 (min, 36). În min. 39 Stăncuța Guiu iese din poartă pentru a îndepărta un atac al oaspetelor și fără să-și atingă adversara primeste cartonașul roșu. Denisa Dedu intră în poartă și reușește patru interven’ii de ultim moment, înlăturând pericolul .În minutul 43 scorul devine 14-17 pentru ca în ultimile 10 minute să se intre cu 3 goluri avans pentru oaspetre, 16-19. Brașovencele au crezut în șansa lor, au recuperat punct cu punct și în ultima secundă de joc au obținut un rezultat de egalitate, putem afirma egal cu o victorie. La finalul partidei Mariana Târcă cu lacrimi în ochi, și-a felicitat elevele pentru dăruirea pe care au avut-o pe toată durata meciului, dar regreta faptul că una dintre cele mai bune jucătoare s-a accidentat destul de grav. ”Felicit fetele pentru că dat încă odată dovadă de dăruire, de a lupta până în ultimul moment pentru a-i dărui Cristinei acest rezultat.Acum nu mai contează ce a fost în teren și regret că am pierdut o jucătoare de bază.Este o banalitate să spun că atacurile dure ale oaspetelor au fost tolerate.Pe viitor vom căuta să creeam o echipă cu câteva implanturi pentru a nu mai suferi așa cum am suferit astăzi”.