Editia 8166 - 19 apr 14:07

HANDBAL FEMININ: S-au încheiat grupele preliminare

Publicat la 07 august 2012

Cu partidele disputate în runda a V-a a grupelor turneului de handbal feminin de la ediția londoneză a Jocurilor Olimpice, s-a stabilit ordinea pentru faza sferturilor de finală

HANDBAL FEMININ: S-au încheiat grupele preliminare Cu partidele disputate în runda a V-a a grupelor turneului de handbal feminin de la ediția londoneză a Jocurilor Olimpice, s-a stabilit ordinea pentru faza sferturilor de finală. Singura formație care nu a cunoscut înfrângerea este cea a Franței care a câștigat grupa B. Vicecampioana olimpică a ediției anterioare este urmată de Coreea și Spania, iar campioana ediției de la Beijing a terminat pe locul IV. În prima grupă, Brazilia și Croația au terminat la egalitate pe primele două locuri pentru ca una din marile favorite ale turneului, Rusia să termine pe locul al treilea. Astăzi au loc meciurile din sferturilor de finală din care se remarcă disputa dintre Franța și Muntenegru, cele două formații care au eliminat formația României din drumul spre Londra, Brazilia, surpriza anului în handbalul feminin cu campioana mondială și olimpică Norvegia. Învingătoarele partidelor de astăzi se vor duela în semifinale pe 9 august pentru ca finalele să aibă loc sâmbătă 11 august. Ultimele rezultate ale grupelor Grupa A: Brazilia - Angola 29-26 (14-9), Muntenegru-Rusia 25-25 (15-16), Croația - Marea Britanie 37-14 (17-6). Clasament final 1. Brazilia 5 4 0 1 137-122 8 2. Croația 5 4 0 1 145-115 8 3. Rusia 5 3 1 1 151-125 7 4. Muntenegru 5 2 1 1 137-123 5 5. Angola 5 1 0 4 132-142 2 6. M.Britanie 5 0 0 5 91-166 0 Grupa B: Suedia - Coreea de Sud 28-32 (13-16), Norvegia - Spania 20-25 (11-11), Danemarca-Franța 24-30 (10-17). Clasament 1. Franța 5 4 1 0 125-123 9 2. Coreea 5 3 1 1 136-130 7 3. Spania 5 3 1 1 119-114 7 4. Norvegia 5 2 1 2 118-120 5 5. Danemarca 5 1 0 4 113-121 2 6. Suedia 5 0 0 5 108-131 0 Astăzi sunt jocurile din sferturile de finală Primele patru formații din cele două grupe se confruntă astăzi în faza sferturilor de finală,învingătoarele urmând a se confrunta în semifinale iar finalele vor avea loc sâmbătă când se va cunoaște noua campioană olimpică: Brazilia – Norvegia, Coreea de Sud - Rusia, învingătoarele acestor partide se vor confrunta în prima semifinală. Franța- Muntenegru, Croația - Spania, învingătoarele acestor partide se vor confrunta în a doua semifinală. Organizatorii au stabilit ordinea ultimelor patru formații , care nu s-au calificat în sferturile de finală ale turneului olimpic: 9. Danemarca, 10. Angola, 11. Suedia; 11. Marea Britanie.