Editia 8166 - 19 apr 14:19

HANDBAL FEMININ- PREGĂTIRI: Corona a terminat pe doi la turneul verii de la Zalău

Publicat la 03 sepembrie 2012

La sfârșitul săptămânii trecute prim divizionara de handbal feminin Corona Brașov a participat la ultimul turneu de pregătire dinaintea campionatului care se reia la mijlocul acestei săptămâni,la Cupa Verii de la Zalău

La sfârșitul săptămânii trecute prim divizionara de handbal feminin Corona Brașov a participat la ultimul turneu de pregătire dinaintea campionatului care se reia la mijlocul acestei săptămâni,la Cupa Verii de la Zalău. Cu o victorie în compania formației craiovene, o remiză cu băimărencele și cu o înfrângere în compania finalistei Cupei EHF din sezonul trecut, HC Zalău, brașovencele s-au clasat pe locul II. Peste acest fapt statistic, importantă a fost pregătirea efectuată în vederea începerii noului campionat. Antrenoarea Mariana Târcă a fost mulțumită de stadiul în care se află echipa, dar este în continuare afectată de arbitrajele care se implică nefast în multe momente ale meciurilor. „A fost un turneu foarte util în care am văzut care ne sunt carențele și nivelul formei sportive. Din păcate a fost un turneu umbrit de o manieră de arbitraj care nu ar trebui să se întâmple în anumite jocuri de pregătire. Sunt mulțumită de atitudinea fetelor, dar sunt sigură că miercuri la primul meci din campionat, vor avea o cu totul altă comportare. Îmi doresc de la ele o clarviziune cât mai bună în timpul jocului.Nu ne-am stabilit un obiectiv, dar ne dorim să avem o evoluție crescendo de la joc la joc. Avem multe jucătoare tinere,iar pe acest lot ne dorim să ne bazăm în următorii 2-3 ani”. Rezultatele turneului 1. HC Zalău, cu Corona Brasov 28-21 (15-7), cu SCM Craiova 23-20 (13-10), cu Știința. HCM Baia Mare 25-24 (12-10) = 3 3 0 0 76-65 6. 2. Corona Brasov, cu SCM Craiova 26-25 (14-11),cu HCM Baia Mare 28-28 (12-14) = 3 1 1 1 75-81 3 3. SCM Craiova, cu HCM Baia Mare 27-25 (12-12) = 3 1 0 2 72-74 2 4. HCM Baia Mare 3 0 1 2 77-80 1 La final s-au acordat următoarele premii :Cel mai bun portar: Ildiko Barbu (SCM Craiova). Cea mai tehnică jucătoare: Marinela Burghel (Corona Brașov). Golgetera turneului: Melinda Geiger (HCM Baia Mare). Miss turneu: Dana Băbeanu (SCM Craiova). În prima etapă a campionatului, Corona va evolua în propria sală de la școala generală nr. 11, miercuri 5 septembrie de la ora 17 în compania vicecampioanei editiei precedente, formația U Jolidon Cluj.