Editia 7374 - 19 ian 13:03

HANDBAL FEMININ: Partidă cu o repriză secundă dezamăgitoare și cu un final "SF"

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 11 februarie 2013

Corona Brașov - Dunărea Brăila 23-23 (15-10) Sala școlii generale nr. 11. Spectatori: 150. Corona: Denisa Dedu (Cristina Sântămărean, Ana Maria Olariu) - Laura Chiper 6, Camelia Balint-Hotea 4, Marinela Burghel 4, Daniela Brânzan 3, Oana Pop-Apetrei 2, Alina Șorodoc 2, Adriana Þăcălie 1, Andreea Pricopi 1, Nicoleta Tudor, Cristina Zamfir

HANDBAL FEMININ: Partidă cu o repriză secundă  dezamăgitoare și cu un final "SF" Corona Brașov - Dunărea Brăila 23-23 (15-10) Sala școlii generale nr. 11. Spectatori: 150. Corona: Denisa Dedu (Cristina Sântămărean, Ana Maria Olariu) - Laura Chiper 6, Camelia Balint-Hotea 4, Marinela Burghel 4, Daniela Brânzan 3, Oana Pop-Apetrei 2, Alina Șorodoc 2, Adriana Þăcălie 1, Andreea Pricopi 1, Nicoleta Tudor, Cristina Zamfir. Antrenori: Mariana Târcă, Dumitru Berbece. Dunărea: Gabriela Dobre (Elana Voicu,Mirela Nichita ) - Gabriela Perianu 6, Ada Moldovan 4, Alina Horjea 4,Andreea Adespi 4, Iryna Shutska 3, Adina Brot 2, Raluca Irimia, Liliana Crăciun, Nicoleta Eșanu. Antrenor: Ioan Baban. Arbitri: Constantin Din - Sorin Dinu (București) n Dan VINTILÃ După două meciuri pierdute pe finaluri incandescente, se aștepta de la prim divizionara Corona o victorie, una extrem de utilă în economia clasamentului, în fața unei echipe de top a campionatului, cu pretenții de cupe europene, așa cum a fost și în ediția anterioară. Partida a început cu brașovencele la conducetea jocului,3-2 (min, 6),6-5 (min, 15),9-6 (min, 21 pentru ca pe finalul primei reprize pe 4 contraatacuri fulgerătoare,care ne-au amintit de echipă în zilele ei de glorie, scorul să devină la pauză 15-10. La reluare, brașovencele au intrat în teren în inferioritate după ce pe finalul primei reprize Adriana Þăcălie fusese eliminată. Rulmentistele nu au mai avut aceeași concentrare, se produc greșeli elementare neforțate și oaspetele reduc treptat-treptat din diferență. La 18-15 în min, 40 Laura Chiper trimite în bară o aruncare de la 7 metri și în loc de 19-15, pe contraatac Shutska reduce din diferență 18-16. În min. 44 Camelia Hotea execută slab o altă aruncare de la 7 metri și Nichita apără și în loc de 20-18, pe contraatac Ada Moldovan egalează la 19. Din acest moment oaspetele se detașează: 20-22 (min. 53). Apetrei, Þăcălie și Burghel revin cu trei goluri importante și în min, 56 brașovencele trec în avantaj cu 23-22.Un final deosebit de tensionat. De pe margine antrenorii dau indicații de cum să se fragmenteze jocul pentru a păstra o minimă diferență dar atunci când mai erau 11 secunde de joc, Gabriela Perianu trimite o ghiulea și restabilește egalitatea, 23-23, scor cu care meciul se încheie. Se spune că un punct este mai bun decât deloc, dar rulmentistele puteau să le aibă pe ambele. S-a pierdut din nou o luptă, dar încă războiul nu este complet pierdut. Urmează o perioadă dificilă, meciuri în care brașovencele vor trebui să arate că în anterioarele partide au fost accidente ce pot fi date uitării. Dezamăgirea Marianei Târcă La finalul partidei antrenarea Mariana Târcă s-a dovedit deosebit de dezamăgită de evoluția din final a elevelor sale care nu i-au ascultat indicațiile : „Sunt extrem de dezamăgită de modul cum au înțeles jucătoarele noi de la echipă că trebuie să joace handbal și mai ales de dăruirea, sau lipsa ei, în teren. Nu am crezut că nu se vor acomoda și integra până acum în ce dorim. În altă ordine de idei situațiile în care am ratat singure cu portarul se răzbună, ce s-a întâmplat și cu noi astăzi. Finalul de meci a fost inexplicabil. Am țipat la fete, dar din nou nu am fost auzită. Mai erau 20 de secunde de joc până la terminarea partidei. Le-au lăsat să paseze și a venit aruncarea de le 10 metri și golul. Aceași lipsă de concentrare, de luciditate. Până la finalul campionatului se mai pot întâmpla multe, mai pot apărea rezultate mai puțin scontate”. Singura rază de soare, revenirea Cristinei Zamfir În minutul 24 al partidei, în aplauzele asistenței, a intrat în teren Cristina Zamfir după ce timp de 9 luni și 14 zile a stat pe margine, suferind o operație în străinătate. Accidentarea s-a produs în campionatul precedent la meciul din 25 aprilie 2012 cu HC Zalău terminat la egalitate, 22-22. Sperăm într-o revenire de bun augur atât pentru valoroasa jucătoare cât și pentru echipa brașoveană.