Editia 7374 - 19 ian 03:59

HANDBAL FEMININ: O nouă înfrângere după un final incandescent

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 06 februarie 2013

U Jolidon Cluj - Corona Brașov 32-29 (18-12) Sala „Horia Demian” din Cluj. Spectatori: 2000 U Cluj: Victoria Peroczi (Ana Măzărean) - Florina Chintoan 8, Mihaela Tivadar 7, Mihaela Ani Senocico 6, Ștefania Florea 5, Carmen Cartaș 3, Nicoleta Dincă 2, Clara Vădineanu 1, Alina Þurcas

HANDBAL FEMININ:  O nouă înfrângere după un final incandescent U Jolidon Cluj - Corona Brașov 32-29 (18-12) Sala „Horia Demian” din Cluj. Spectatori: 2000 U Cluj: Victoria Peroczi (Ana Măzărean) - Florina Chintoan 8, Mihaela Tivadar 7, Mihaela Ani Senocico 6, Ștefania Florea 5, Carmen Cartaș 3, Nicoleta Dincă 2, Clara Vădineanu 1, Alina Þurcas. Antrenor: Gheorghe Covaciu. Corona: Ana Maria Olariu (Cristina Sântămărean, Denisa Dedu)- Marinela Burghel 9, Oana Pop-Apetrei 5, Adriana Þăcălie 4, Alina Șorodoc 4, Camelia Balint-Hotea 3, Diana Druțu 3, Laura Chiper 1, Daniela Brânzan, Nicoleta Tudor, Andreea Pricopi. Antrenori: Mariana Târcă-Dumitru Berbece. Pentru rulmentiste returul campionatului primului eșalon este unul deosebit de greu. S-a început cu vicecampioana în exercitiu, U Jolidon Cluj, un meci de tradiție care se știa că este unul deosebit de greu. Clujencele luptau nu numai pentru a se menține în topul campionatului, dar și pentru a se revanșa după pierderea la scor din turul campionatului când sub Tâmpa au cedat cu 27-40. Clujencele, mai experimentate au început în forță, au profitat de nesincronizările din defensiva oaspetelor și în minutul 8 aveau deja un avantaj de 5 goluri (6-1). Șocul la face pe rulmentiste să facă greșeli elementare neprovocate și la pauză universitarele să aibă 6 goluri avans: 18-12. La reluare, în primele 5 minute scorul ia proporții alarmante iar diferența se duce la 8 goluri (22-14). Brașovencele s-au trezit din starea de șoc, Denisa Dedu a închis poarta și au început să înscrie gol după gol și după alte 10 minute diferența se reduce la un singur gol (24-23), iar în minutul 49 scorul să devină egal: 24-24. Ultimele 11 minute de joc au fost de foc iar experiența clujencelor Tivadar, Dincă, Cartaș și-a spus cuvântul și în ultimul minut de joc Senocico și Chintoan înscriu de două ori față de numai unul, Șorodoc și meciul se încheie cu scorul de 32-29. O notă bună pentru tânăra Denisa Dedu, care de la meci la meci devine tot mai bună. Totodată demn de luat în seamă cele 8 aruncări de la 7 metri transformate din tot atâtea acordate, Marinela Burghel însciind 7 dintre ele. A fost un joc de mare luptă, cu revenirea tinerelor brașovence care au arătat potențial, dar încă mai au de lucru. Pentru rulmentiste urmează trei meciuri deosebit de grele, cu Brăila, la Zalău și la Vâlcea, unde-și pot arăta potențialul.