Editia 8166 - 19 apr 08:14

HANDBAL FEMININ - LIGA NATIONALĂ: Pentru Corona, pentru Brașov, pentru Mariana!

Autor:

Publicat la 18 sepembrie 2012

Corona Brașov - HC Zalău 32-28 (15-16) Sala școlii generale nr.11. Spectatori: 250 Corona: Cristina Sântămărean (Denisa Dedu, Ana Maria Olariu) - Diana Druțu 9, Adriana Țăcălie 9, Camelia Balint 7, Marinela Burghel 3, Daniela Brânzan 2, Alina Șorodoc 1, Nicoleta Tudor 1, Laura Chiper, Oana Apetrei, Andreea Pricopi

Corona Brașov - HC Zalău 32-28 (15-16) Sala școlii generale nr.11. Spectatori: 250 Corona: Cristina Sântămărean (Denisa Dedu, Ana Maria Olariu) - Diana Druțu 9, Adriana Țăcălie 9, Camelia Balint 7, Marinela Burghel 3, Daniela Brânzan 2, Alina Șorodoc 1, Nicoleta Tudor 1, Laura Chiper, Oana Apetrei, Andreea Pricopi. Antrenori: Mariana Târcă, Dumitru Berbece. HC Zalău: Delia Roman ( Adina Muresan)- Roxana Varga 5, Lorena Pop 3, Andrada Trif 3, Daniela Rob 2, Elena Bădiță 2, Florina Ciobanu 2, Valeria Beșe 2, Loredana Pera 1, Ana Maria Șomoi 1, Alina Czeczi. Antrenor, Gheorghe Tadici. Arbitri: Harabagiu- Stănescu (Târgoviște). Așteptat cu un viu interes nu numai de iubitorii sportului cu mingea mică la semicerc, ci de întreaga lume a handbalului românesc, partida tradițională dintre echipa de la poalele Tâmpei și a Zalăului a avut de toate. Un meci de o dăruire exemplară din partea gazdelor căreia i s-a opus o apărare agresivă, care în unele momente a depășit fair-playul din partea oaspetelor. A fost un joc care s-a încheiat cu două accidentări (sperăm să nu fie grave nici la Adriana Țăcălie, ca urmare a unei alunecări pe parchetul sălii și nici la Marinela Burghel, după un atac dur al apărării oaspetelor. Meciul a plăcut prin cele 6o de goluri înscrise, cu o medie de un gol pe minut. Brașovencele au dorit să repare imaginea șifonată după meciul de la Brăila din etapa anterioară și au reușit pe deplin. Atuurile lor, un joc în mare viteză cu aruncări de la 9 metri, dar și de pe semicerc, dar ce este de remarcat, este faptul că atunci cînd au fost conduse pe finalul primei reprize, au revenit, au luat jocul pe cont propriu și au câștigat.S-ar fi putut chiar la un scor mai mare, pentru că s-a văzut de data aceasta că au fost peste adversarele care nu peste mult timp vor evolua în Cupa EHF. A plăcut eficacitatea dovedită de Adriana Tăcălie înainte de accidentare și din aruncările de la 7 metri după, acțiunile lDianei Druțu care cu mai mult curaj poate realiza lucruri deosebite precum și ale Cameliei Hotea. Pentru prima dată în poarta rulmentistelor, Ana Maria Olariu se anuntă un goalkeeper de perspectivă. O victorie care propulsează echipa în topul ierarhiei iar perioada de o lună de zile de pauză din campionat va fi folosită cu siguranță pentru a mai remedia unele aspecte pe care conducerea tehnică consideră că le mai are de rezolvat. Antrenoarea Mariana Târcă era sfârșită, dar fericită. La finalul partidei s-a arătat deosebit de mulțumită de efortul depus de elevele sale și de deznodământul meciului: „A fost un joc extrem de dificil. După cum se știe Zalăul este o echipă foarte bine instruită, foarte bine așezată în teren chiar dacă nu are prea multe valori. Sunt disciplinate și muncitoare. Fetele noastre au aceleași caracterizări. Ale noastre au dat dovadă de tărie de caracter în momentele când au fost conduse și pentru revenirea lor după pauză. A fost o victorie frumoasă, muncită și cu sacrificii. Sper ca acidentările să nu fie serioase. La Adriana Țăcălie ar fi o întindere de ligamente, iar la Mari Burghel s-ar putea să fie o ruptură musculară”.