Editia 8171 - 26 apr 02:39

HANDBAL FEMININ- LIGA NATIONALÃ: Înfrângere greu de digerat la ultima clasată

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 01 noiembrie 2012

Danubius Galați - Corona Brașov 25-24 (15-9) Corona: Ana Maria Olariu (Cristina Sântămărean, Denisa Dedu)- Laura Chiper 6, Cristina Predoi 5, Oana Cârstea 4, Marilena Burghel 3, Adriana Þăcălie 2, Alina Șorodoc 1, Oana Apetrei 1, Dana Brânzan 1, Diana Druțu 1, Nicoleta Tudor, Adriana Istvan, Adriana Pricopi

HANDBAL FEMININ- LIGA NATIONALÃ: Înfrângere greu de digerat la ultima clasată Danubius Galați - Corona Brașov 25-24 (15-9) Corona: Ana Maria Olariu (Cristina Sântămărean, Denisa Dedu)- Laura Chiper 6, Cristina Predoi 5, Oana Cârstea 4, Marilena Burghel 3, Adriana Þăcălie 2, Alina Șorodoc 1, Oana Apetrei 1, Dana Brânzan 1, Diana Druțu 1, Nicoleta Tudor, Adriana Istvan, Adriana Pricopi. Antrenori: Mariana Târcă, Dumitru Berbece. Arbitri: Barbu - Badiu (ambii Cluj) cu multe greșeli. În penultima partidă din această toamnă, brașovencele au evoluat la Galați în compania unei noi formații de pe Dunăre, Danubius, formată după desființarea echipei de tradiție, Oțelul. Formată în pripă, Danubius nu a pus nici un fel de probleme în primele cinci etape ale campionatului și înaintea acestui meci deținea ultimul loc al clasamentului fără punct cucerit. Fetele de la Corona, acreditate cu mari șanse la ocuparea unui loc de cupe europene, clasate pe un confortabil loc 5, cu șanse de a urca în ierarhie, au evoluat la un potențial acceptabil timp de 12 minute după care filmul s-a rupt. Au început bine brașovencele, au condus cu 2-0 (min.4),4-1 (min. 9) pentru ca după ce în minutul 12 mai conduceau cu 5-4, au căzut inexplicabil și nimic nu a mai mers. Au început ratările de pe semicerc, poarta nu a ținut, iar pe parcursul partidei 3 aruncări de la 7 m. au fost ratate. Este incalificabil cum jucătoare de talia Dianei Druțu să înscrie un singur gol, Adriana Þăcălie numai 2, iar Nicoleta Tudor fostă jucătoare gălățeancă nici unul, am numit numai pe câteva care de fiecare dată erau printre principalele marcatoare. Scorul a continuat să le fie defavorabil brașovencelor și între minutul 19 când scorul devenise 9-8 și min, 25 să nu mai înscrie nimic, dar în schimb să primească 4. Aici s-a făcut și diferența care la intrarea la pauză în cabine scorul devenise 15-9 pentru gazde. Se spera ca repriza secundă fetele noastre să revină, să recupereze diferența și să-și arate valoarea. S-a refăcut din diferență, dar gazdele au știut cum să manevreze jocul și să permită adversarelor să revină, dar numai până la un gol diferență, meci care se termină incredibil cu victoria gazdelor cu 25-24. Mariana Târcă e total dezamăgită La terminarea partidei, antrenoarea Mariana Târcă, dezamăgită de cele întâmplate ne-a declarat telefonic: „Sunt total dezamăgită de cele ce-și spun că au statut de handbaliste. Rușinea pe care am pățit-o cu ocazia acestui meci nu am pățit-o în viața mea. Am fost umilită și trădată de propriile mele jucătoare. Greșeli impardonabile, ratări din situație de unu la unu, repliere slabă în prima repriză, când s-a făcut și diferența. Am luat gol pe o neatenție în ultima secundă a primei reprize. La revenirea la Brașov vor trebui să justifice atitudinea pe care au avut-o de această dată”. Pentru Corona urmează un examen deosebit de important peste o săptămână, când pe 8 noiembrie în sala proprie se vor confrunta cu una din formațiile pe val din campionat, HCM Baia Mare.