Editia 8166 - 19 apr 16:08

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ:Victorie pentru vârful clasamentului

Publicat la 30 ianuarie 2012

HCM Știința Baia Mare - Corona Brașov 25 - 26 (11-14) Sala Lascăr Pană. Spectatori, 250. Știința: Lavinia Pușcașu-Eliza Buceschi 12, Ana Negria 3, Lavinia Dobromir 2, Aneta Pârvuț 2, Andrada Maior-Pasca 2, Jenica Rudics 2,Timeea Tătar 2, Antrenor: Costică Buceschi

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ:Victorie pentru vârful  clasamentului HCM Știința Baia Mare - Corona Brașov 25 - 26 (11-14) Sala Lascăr Pană. Spectatori, 250. Știința: Lavinia Pușcașu-Eliza Buceschi 12, Ana Negria 3, Lavinia Dobromir 2, Aneta Pârvuț 2, Andrada Maior-Pasca 2, Jenica Rudics 2,Timeea Tătar 2, Antrenor: Costică Buceschi. Corona: Stăncuța Guiu ( Denisa Dedu )-Marinela Burghel 6, Cristina Zamfir 6, Laura Chiper 5, Camelia Balint-Hotea 5, Alina Șorodoc 2, Mihaela Seifer 1, Adriana Tudorache-Istvan 1, Claudia Din-Mojoiu,Oana Pop-Apetri, Andreea Pricopi. Antrenori: Mariana Târcă- Dumitru Berbece. Arbitrii: A.Duță - I.Florescu- București Brașovencele au plecat la cel mai lung drum din campionat,la Baia Mare, cu un singur obiectiv, de a cuceri cele două puncte puse în joc. Era necsar pentru a-și consolida poziția pe care se află și pentru a crea premisele unei viitoare ascensiuni. Elevele Marianei Târcă și Dumitru Berbece au continuat să evolueze la cel mai înalt nivel și au reușit un meci mare dublat de un rezultat pe măsură. Ele au început în forță meciul și în minutul 6 conduceau cu 4-0. Tânăra formație a lui Costică Buceschi nu A reușIt să-și revină și fosta lor jucătoare Camelia Balint, aflată acum în tabăra brașoveană, a mai perforat poarta lui Pușcașu de două ori ducând scorul la 6-1 în minutul 11. De la gazde, singura jucătoare care a mai făcut față iureșului albastru, a fost colega de lot național A și de tineret a Denisei Dedu, Eliza Buceschi, care a adus puțină liniște în tabăra gazdelor când scorul devenise 6-9. Diferenta de trei goluri în favoarea oaspetelor s-a menținut și la pauză când brașovencele au intrat în avantaj,11-14. La reluare, gazdele au început mai bine și Eliza Buceschi a redus diferența până la un gol în min, 33 (12-13). Defensiva oaspetelor, bine organizată, nu a cedat, mai mult, brasovencele au forțat și timp de cinci minute, în intervalul minutelor 42-47 au înscris de cinci ori și au luat doar două goluri,17-22. Din nou tânăra Buceschi, cu trei goluri consecutiv, a readus sperantele în tabăra gazdelor, dar soarta partidei nu a putut fi schimbată și brașovencele au obțin a doua victorie în deplasare consolidându-și locul 6, cu șanse de a mai urca o treaptă în următoarele trei partide care le sunt la îndemână. Încredere deplină în echipă care a adus victoria La revenirea de la drumul lung de la Baia Mare, antrenoarea Mariana Târcă s-a arătat satisfăcută de ce au realizat jucătoarele. ”Știam că ne așteaptă un joc deosebit de greu, un joc de care depindea ascensiunea noastră spre realizarea obiectivului propus. Formația din Baia Mare realizase pe propriul teren rezultate bune, printre care și un egal cu vicecampioana din Cluj. Personal am avut o încredere deplină în fete, știam că vor ”muri” pe teren pentru că de soarta acestei partide poate fi viitorul echipei. Gazdele constituie o echipă tânără, ambițioasă care cedează greu în special acasă. Apreciez evoluția întregei echipe, dar vreau să apreciez și evoluția convingătoare a lui Cristina Zamfir la 9 metri și mai are resurse pe care cu siguranță pe va pune în aplicare”. Antrenoarea Mariana Târcă s-a referit și la defensiva echipei care funcționează tot mai bine de la meci la meci. “Pentru noi urmează în continuare trei meciuri deosebit de importante,două pe propriul teren cu Deva și Ploiești și unul la Constanța, pe care cu siguranță îl vom aborda numai la victorie, iar dacă vom reuși acest lucru, pot să afirm că suntem cu un pas mare în cupele europene.”