Editia 8171 - 26 apr 21:15

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ: Riposta băcăuană, sub valoarea Coronei!

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 23 aprilie 2012

CSM Bacău - Corona Rulmentul Brașov 23-27 (9-14) Sala Sporturilor din Bacău. CSM Bacău: Natalia Parhomenco (Adriana Croitoru) - Irina Shutska 5, I

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ: Riposta băcăuană,  sub valoarea Coronei! CSM Bacău - Corona Rulmentul Brașov 23-27 (9-14) Sala Sporturilor din Bacău. CSM Bacău: Natalia Parhomenco (Adriana Croitoru) - Irina Shutska 5, I. Busuioceanu 5, Mihaele Cherecheș 4, Adina Krumova 3, Costesa Lazăr 3, AnaMaria Simion 2, Maria Duță 1, Sorina Geapana, Cristina Ciucă. Antrenor: Gabriel Armanu. Corona: Stăncuța Guiu (Denisa Dedu) - Cristina Zamfir 12, Marinela Burghel 5, Camelia Balint-Hotea 4, Alina Șorodoc 2, Laura Chiper 1, Claudia Din-Mojoiu 1, Oana Pop-Apetrei 1, Andreea Pricopi 1, Roxana Cherescu, Mihaela Seifer, Adriana Tudorache-Istvan, Daniela Brânzan. Antrenori: Mariana Târcă- Dumitru Berbece. O situație ciudată s-a întâmplat în disputele dintre Corona și echipa din Bacău. În tur, rulmentistele au învins la o diferență clară, dar după o lună de zile, Federația a dat un verdict uluitor prin anularea rezultatului și declararea meciului pierdut de brașovence cu 0-10, pe considerent că în formația de sub Tâmpa au fost mai multe tinere jucătoare decât prevedea regulamentul aberant al federalilor. Aurolate de cele două puncte picate din cer, băcuancele sperau să obțină victoria și în retur numai că valoarea echipei de sub Tâmpa și-a spus cuvântul și pe final au învins cu toată riposta primită.Corona a preluat conducerea din startul partidei: 4-1 (min. 5), 9-7 (min,23),11-8 (min, 27) și au intrat la pauză cu o diferență de 5 goluri: 14-9. La reluare surprinzător gazdele încep mai bine și în min. 39 au ajuns la un singur gol: 14-15 iar cinci minute mai tâziu au egalat 16-16 trecînd chiar și la conducere. După 20-20 în min. 50 rulmentistele au trecut din nou la conducere cu 23-21 (min. 54), 26-22 (min. 58) pentru ca la fluierul final scorul să fie 27-23 pentru brașovence. Rulmentistele au obtinut a treia victorie consecutivă, consolidându-și prezența pe locul al VI-lea pe care doreste să termine și de ce nu, să urce chiar pe locul V. Dacă elevele Marianei Târcă și Dumitru Berbece vor evolua cu același aplomb și în ultimele patru partide ale sezonului, ar putea să-și realizeze obiectivul, poate chiar la meciul de miercurea viitoare de acasă cu HC Zalău. Putere de luptă și dorință de victorie La finalul partidei, Mariana Târcă a considerat victoria una a puterii de luptă: ”A fost un meci bun,în care remarc la fetele noastre puterea de luptă și dorința de victorie. După o primă repriză foarte bună a echipei noastre, jocul s-a mai schimbat în repriza a doua când au fost oscilații și răsturnări de scor. Fetele au meritul că nu au cedat chiar și când gazdele au egalat sau au condus cu 2 goluri.Finalul meciului ne-a aparținut clar și consider că succesul este meritat. Întreaga echipă a jucat bine cu un plus pentru Cristina Zamir care are jocuri din ce în ce mai bune în ultima perioadă de timp.Meciul a fost o utilă repetiție și verificare pentru meciul cu Zalăul de săptămâna viitoare (n.n. de miercuri la ora 14:30 în sala școlii nr. 11 din Brașov) pe care dorim să-l câștigăm. Avem ca obiectiv clasarea pe locul 6, dar eu zic că și ocuparea locului 5 ar putea fi luat în calcul”. Deceptia coachului moldovean Antrenorul gazdelor Gabriel Armanu consideră că meciul cu brașovencele s-a disputat așa cum s-a așteptat: ”Din păcate nu toate jucătoarele noastre au avut experiența celor de la Corona. Am dus bine meciul în repriza a II-a, am condus chiar cu două goluri însă pe final am făcut aceleași greșeli ca și până acum,pase la intercepție și oaspetele ne-au taxat.Am pierdut din nou o șansă de a ne mai ridica din clasament. Un meci extrem de important va fi cel cu Craiova, acolo va trebui să demonstrăm că putem rămâne pe prima scenă”.