Editia 8169 - 24 apr 08:26

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ: Mult mai greu decât se așteptau

Publicat la 07 mai 2012

Corona Brașov- HCM Știința Baia Mare 33-32 (18-16) Sala școlii generale nr. 11 Brașov. Spectatori: 250. Corona: Stăncuța Guiu (Denisa Dedu)-Camelia Balint-Hotea 13, Laura Chiper 8, Oana Pop-Apetri 3, Marinela Burghel 3, Andreea Pricopi 3, Alina Șorodoc 1, Roxana Cherescu 1, Daniela Brânzan 1, Mihaela Seifer, Claudia Din Mojoiu

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ: Mult mai greu decât  se așteptau Corona Brașov- HCM Știința Baia Mare 33-32 (18-16) Sala școlii generale nr. 11 Brașov. Spectatori: 250. Corona: Stăncuța Guiu (Denisa Dedu)-Camelia Balint-Hotea 13, Laura Chiper 8, Oana Pop-Apetri 3, Marinela Burghel 3, Andreea Pricopi 3, Alina Șorodoc 1, Roxana Cherescu 1, Daniela Brânzan 1, Mihaela Seifer, Claudia Din Mojoiu. Antrenori: Mariana Târcă, Dumitru Berbece. Știința: Flavia Matei (Mădălina Pușcaș)-Jenica Rudics 13,Timeea Tătar 7,Diana Puiu 5, Aneta Pârvuț 5, Andrada Pașca 2, Oana Bondar, Lavinia Dobromir, Ioana Negria, Cyntia Tomescu, Sorina Oșan. Antrenor: Costică Buceschi. Arbitrii: Alexandru Blas-Marius Gheorghișor (ambii București). Penultima rundă a campionatului ligii naționale de handbal feminin a programat disputa dintre doi parteneri de tradiție, Corona și Știința HCM Baia Mare. Ambele echipe aveau câte o jucătoare de bază lipsă,ambele operate, Cristina Zamfir la gazde și Eliza Buceschi la oaspete. Dacă brașovencele aveau nevoie acută de ambele puncte puse în joc pentru a-și consolida poziția a VI-a pe care se află, oaspetele se gândeau la obținerea unei revanșe după înfrângererea din turul campionatului. Meciul a început vijelios în mare viteză de ambele părți. Oaspetele au reușit ca în primele 10 minute să aibă avantaje minime pe tabelă,2-4 (min.6) când gazdele au cerut timp de odihnă și 3-5 (min.8). În minutul 10 Claudia Din se accidentează grav la degetele mâini stângi și este scoasă de pe teren pe brate. Din acest minut când scorul devine egal, 5-5, rulmentistele se detașează pe tabelă. Oana Pop este tăvălită în fața careului,își revine cu greu și reintră în teren.Oaspetele au un joc agresiv ,dus uneori până la agresivitate, joc care poate duce la accidentări,așa cum rulmentistele au avut parte în acest campionat gen Camelia Balint, Daniela Brânzan sau mai recent Cristina Zamfir. La pauză,după un 16-12 în minutul 27, se intră cu două goluri în avantaj 18-16. La patru minute de la reluare oaspetele reușesc să egaleze la 18,dar numai pentru moment pentru că brașovencele își reintră în mână, preiau conducerea, 23-20 (min.40),27-23 (min. 45) pentru ca până în minutul 54 să nu mai înscrie decât un singur gol și scorul a ajuns la 28-30.În min, 57 la scorul de 29-31 brașovencelor li se refuză un 7 m.foarte clar pentru ca Balint și apoi Brânzan să reusească golurile egalării (31-31).La 41 secunde Balint reușește desprinderea la 32-31 dar numai pentru moment pentru că oaspetele revin și pe o greșală de marcaj acestea egalează din nou, 32-32. Băimărencele au două jucătoare eliminate, una pentru antrenorul Buceschi pentru vehiculări și când mai erau 10 secunde de joc Balint, cea mai bună jucătoare de pe teren, cu nervi puternici reușește să transforme o aruncare de la 7 metri și cu aceasta fetele Marianei să obțină o victorie de mare valoare. Joc neașteptat de greu La tradiționala conferință de presă de la finalul partidei, antrenoarea Mariana Târcă, cu emoție în glas s-a declarat în mare mulțumită de evoluția elevelor sale cărora le-a mulțumit: ”Nu mă așteptam ca jocul să fie atât de greu.Baia Mare este o echipă tânără, dar foarte ambițioasă.Din fericire, ambiția ne-a caracterizat și pe noi.Am avut puterea să revenim de la o diferență de trei goluri.Inportantă este victoria, fapt pentru care le felicit pe fete pentru cele două puncte cucerite. Rămânem în cărți să ocupăm un loc bun la finalul campionatului și-mi doresc ca ultimul meci, cel de la Deva să ne arate un joc mult mai bun în ce privește faza de apărare.Din păcate se simte mult în jocul nostru absența Cristinei Zamfir.M-aș bucura mult dacă ar participa în cupele europene mai multe echipe și să prindem și noi un loc”.