Editia 8171 - 26 apr 01:54

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ: Înfrângere greu digerabilă

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 01 martie 2012

HCM Roman - Corona Rulmentul Brașov 22-20 (10-9) HCM Roman: Paula Vișan (Andreea Polocoșer) - Ana Maria Horobeț 8, Carmen Stoleru 7, Guinara Garipova 3, Andra Gherman 2, Raluca Agrigoroaie 1, Ana Maria Iugariu 1, Gabriela Cristescu

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ: Înfrângere greu digerabilă   HCM Roman - Corona Rulmentul Brașov 22-20 (10-9) HCM Roman: Paula Vișan (Andreea Polocoșer) - Ana Maria Horobeț 8, Carmen Stoleru 7, Guinara Garipova 3, Andra Gherman 2, Raluca Agrigoroaie 1, Ana Maria Iugariu 1, Gabriela Cristescu. Antrenor: Cornel Bădulescu. Corona: Stăncuța Guiu (Denisa Dedu)- Marinela Burghel 8, Cristina Zamfir 4, Camelia Balin-Hotea 3, Claudia Din-Mojoiu 3, Alina Șorodoc 1, Laura Chiper 1, Andreea Pricopi, Adriana Dumitrache Istvan, Oana Pop. Antrenori: Mariana Târcă, Dumitru Berbece. Arbitri: Harabagiu - Stănescu (Târgoviste). Un meci important pentru ambele combatante, gazdele pentru a se îndepărta de zona fierbinte a retrogradării, iar oaspetele pentru a nu pierde contactul cu zona superioară a ierarhiei. Romașcanele și-au luat toate măsurile de precauție pentru a rămâne în cărțile supraviețuirii, de la șicanele provocate înaintea partidei și până la micile ciupeli ale arbitrilor. Gazdele nu au respectat convenția prin care fiecare echipă va acorda cu reciprocitate sala de acomodare în preziua meciului și le-au cerut chirie pentru ora respectivă. Suporterii brașoveni au fost împărțiți în toată sala, nefiind lăsați compact așa cum ar fi normal pentru a-și susține echipa. Revenind la meci, oaspetele au început mai bine și în minutul 11 conduceau deja cu 5-3, moment în care și-au intrat în rol arbitrii. În acest fel gazdele au revenit în meci și în minutul 25 conduceau cu 9-7. Imediat la reluare, rulmentistele au egalat în minutul 33 la 10, dar gazdele au înscris cinci goluri consecutiv și în minutul 40 aveau un avantaj de patru goluri (15-11). Cu o apărare bine pusă la punct, rulmentistele au primit puține goluri, dar în același timp au înscris la fel de puține, pierzând pe final, foarte aproape de limită. A fost o înfrângere greu digerabilă,din nou la o mică diferență. Antrenoarea Mariana Târcă, afectată și de data aceasta de tot ce s-a întâmplat la Roman, ne-a declarat: ”A fost din start o deplasare cu șicane, gazdele luându-și măsurile de precauție . Noi am început bine, am condus , dar pe parcurs ne-am băgat în jocul lor haotic, bramburit, cu discrete ciupeli ale arbitrilor.Nu am luat multe goluri pentru că în defensivă am evoluat exact, dar am înscris la fel de puțin.Din nou Mari Burghel a fost la nivelul ei de constanță cu un randament de 60-80 la sută.Noi le-am cerut fetelor constanță în joc , dar din nefericire, le-a lipsit și de data aceasta”. Următoarele două partide ale rulmentistelor vor fi cu primele două clasate sezonul trecut, pe 10 martie la Cluj cu Jolidon, pentru ca pe 13 martie acasă cu campioana de la Oltchim. Emoții de-o repriză pentru vicecampioanele de la Cluj Din celelalte partide ale rundei a XVII-a reținem, vicecampioana U Jolidon Cluj a fost pusă la grea încercare în propria sală de cenușăreasa campionatului, formația craioveană, cu care la pauză se afla la egalitate, 15-15. La reluare, clujencele s-au dezlănțuit și au cîștigat clar. Cetate Deva s-a aflat la primul succes din retur, depășind formația maramureșeană în speranta de a se îndepărta de zona primejdioasă a ierarhiei. Ploieștencele au pierdut din noi la Plopeni, de data aceasta în compania formației brăilene.În devans s-au disputat două partide ale rundei a XVII-a, în care Zalăul a remizat la Constanța, iar gălățencele au trecut de formația băcăoană. Rezultatele complete ale rundei: ”U” Jolidon Cluj - SCM Craiova 35-28 (15-15); CSM Ploiești - Dunărea Brăila 24-30 (14-16); Cetate Devatrans - Știința HCM Baia Mare 27-23 (14-13). În devans sau disputat partidele: U Neptun Constanța - HC Zalău 24-24 și Oțelul Galați - CSM Bacău 33-24. Următoarea rundă 3 martie: SCM Craiova - Cetate Devatrans, Știința HCM Baia Mare- CSM Ploiești, Dunărea Brăila -U Neptun Constanța, CSM Bacău - HCM Roman, CSM București-U Jolidon Cluj. Meciul HC Zalău - Oțelul Galați se va disputa pe 7 martie, iar partida dintre Corona Brașov - Oltchim Rm.Vâlce pe 13 martie. Clasament 1. Rm. Vâlcea 14 14 0 0 498-336 28 2. Zalău 17 11 3 3 441-365 25 3. Galați 16 11 1 4 432-384 23 4. Cluj 15 10 1 4 433-401 21 5. Brăila 15 10 1 4 413-382 21 6. Coronax 17 8 0 9 410-406 15 7. Roman 17 7 1 9 415-454 15 8. Constanța 17 6 2 7 369-399 14 9. București 15 6 1 8 407-424 13 10. Baia Mare 16 6 1 9 398-455 13 11. Ploiești 17 5 2 10 445-470 12 12. Deva 16 4 2 10 372-416 10 13. Bacău 17 4 1 12 411-466 9 14. Craiova 17 2 0 15 377-463 4 x penalizată cu un punct