Editia 8171 - 26 apr 18:39

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ: Brașovencele nu se regăsesc, continuă starea de inhibare

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 11 martie 2013

CSM Ploiești - Corona Brașov 25-23 (13-12) Sala sporturilor (Strejnic) Corona: Ana Maria Olariu (Cristina Sântămărean,Denisa Dedu) - Adriana Þăcălie 5, Marinela Burghel 5, Andreea Pricopi 4, Diana Druțu 3, Camelia Balint-Hotea 2, Oana Pop-Apetrei 2, Daniela Brânzan-Rațiu 1, Laura Chiper 1

HANDBAL FEMININ- LIGA NAÞIONALÃ: Brașovencele nu se regăsesc,  continuă starea de inhibare CSM Ploiești - Corona Brașov 25-23 (13-12) Sala sporturilor (Strejnic) Corona: Ana Maria Olariu (Cristina Sântămărean,Denisa Dedu) - Adriana Þăcălie 5, Marinela Burghel 5, Andreea Pricopi 4, Diana Druțu 3, Camelia Balint-Hotea 2, Oana Pop-Apetrei 2, Daniela Brânzan-Rațiu 1, Laura Chiper 1. Antrenori: Mariana Târcă - Dumitru Berbece. „Rulmentistele” nu-și revin din căderea psihică în care se află cam de multișor. Este foarte greu să vezi cum jucătoare de valoare nu au reușit în ultimele 6 etape să obțină decât un singur punct și acela după remiza de acasă cu formația brăileană. Îndeobște, fetele ne obișnuiseră ca în returul campionatelor să aibă o evoluție superioară celei din turul competiției. Așa au pornit la drum în ianuarie când luau în piept partea a doua a campionatului, este adevărat cu meciuri de foc de la Cluj, Zalău sau Vâlcea. Din păcate s-au considerat din start învinse și în consecință au pierdut deși puteau mai mult. După pierderea meciului cu campioana Oltchim din etapa a XVI-a, a urmat meciul de la Ploiești de la sfîrșitul săptămânii trecute. Elevele Marianei Târcă și Dumitru Berbece au plecat la Strejnic încrezătoare că vor sparge gheața ghinioanelor și a neîncrederii. Nu a fost așa pentru că lipsa de concentrare, superficialitatea cu care au tratat majoritatea acțiunilor ofensive au făcut ca în situații de unu la unu cu portarul să rateze copilărește. Au fost 12 asemenea situații din care dacă numai jumătate s-ar fi concretizat, situația ar fi fost cu totul alta. A fost o primă repriză cu ploieștencele la cârma jocului, scoruri la diferențe minime pe tabelă. S-a intrat la pauză la cabine cu un gol minus (13-12 pentru gazde) pentru ca în min, 47 să se consemneze egalitatea (19-19). Peste cinci minute speranțele „rulmentistelor” au crescut pentru că au trecut în avantaj, 21-20. Pe atacul următor se face fault în atac și totul se destramă, echipa cedează psihic iar în ultimele 8 minute de joc mai înscriu numai de două ori dar primesc în schimb cinci goluri. Multiplele meciuri amicale de pregătire, împrumutul unor jucătoare disponibile la Brașov, care au trecut în tabăra ploieșteană, au făcut ca cele două echipe să se cunoască foarte bine, iar brașovencele, deși avertizate, nu au ținut cont și au fost învinse. Este clar că nu ploieștencele au câștigat partida ci fetele noastre au pierdut-o. Ce înseamnă pierderea acestui joc în contextul în care echipele cu care se afla în luptă directă pentru un loc european, au pierdut? Brăilencele la Roman, iar clujencele la București. O victorie însemna urcarea în ierarhie cu apropierea evidentă a obiectivului. Din păcate, s-a pierdut din nou o luptă dar parcă războiul încă nu este pierdut definitiv, ținând seama de faptul că echipele de la locul 2 la locul 10 si-au echilibrat valorile și oricare poate învinge pe oricare. „Rulmentistele” mai au de disputat 5 partide până la finalul campionatului, meciuri din care sunt obligate să obțină minimum 8 puncte. Cum până la runda a 18-a, campionatul intră într-o pauză de 25 de zile, brașovencele au posibilitate de a-și trata rănile pentru a o lua de la capăt și pentru a-și arăta valoarea. Să nu omitem faptul că cinci dintre ele fac parte din lotul național lărgit.