Editia 8166 - 19 apr 21:36

HANDBAL FEMININ - LIGA CAMPIONILOR: Repriză miraculoasă, speranțe pentru finală!

Publicat la 03 aprilie 2012

Oltchim Rm. Vâlcea- Gyory Audi Eto 35-31 (13-17) Sala Traian. Spectatori: 3200. Oltchim: Luminița Huțupan- Dinu (Talida Tolnai, Sanela Knezovici)-Iulia Pușcașu-Curea 7, Adriana Nechita 5, Aurelia Brădeanu 5, Patricia Vizitiu 5, Iulia Managarova 3, Yeliz Ozel 3, Dana Băbeanu 2, Adina Meiroșu 2, Ekaterina Vetkova 2, Oana Manea 1, S

Oltchim Rm. Vâlcea- Gyory Audi Eto 35-31 (13-17) Sala Traian. Spectatori: 3200. Oltchim: Luminița Huțupan- Dinu (Talida Tolnai, Sanela Knezovici)-Iulia Pușcașu-Curea 7, Adriana Nechita 5, Aurelia Brădeanu 5, Patricia Vizitiu 5, Iulia Managarova 3, Yeliz Ozel 3, Dana Băbeanu 2, Adina Meiroșu 2, Ekaterina Vetkova 2, Oana Manea 1, S. Farcău. Antrenor: Radu Voina. Gyor: Katrine Haraldsen (Katalin Palinger) - Eduardo Amorim 11, Anita Gorbicz 9, Heidi Loke 5, Jovana Radicevici, Aniko Kovacsiscs 2, Agnes Hornyak 1, Andreea Lekic 1, Orsolya Verten, Ana Gros, Antrenor: Karl Eric Bohn. Arbitrii: Stolarovs - Licis (Letonia) Lipsite de aportul a două jucătoare de bază, Marija Jovanovici și Valentina Elisei, accidentate, formația vâlceană pornea cu șansa a doua în semifinala cu puternica formație maghiară din Gyor. Apăsate de inportanța partidei elevele lui Radu Voina nu s-au regăsit în prima repriză în care cu excepția primelor 12 minute când au ținut aproape de oaspete,în rest maghiarele s-au deslănțuit și până la pauză au luat un avans de patru goluri, ultimul fiind marcat de Lekic în ultima secundă printr-un procedeu puțin uzitat, pe la spate(13-17). La reluarea reprizei secunde pe teren a apărut o cu totul altă echipă,o formație care a arătat o cu totul altă față și după 6 minute au preluat conducerea pe tabelă cu 20-19. Curea, Nechita, Brădeanu și Vizitiu au fost de neoprit iar la jumătatea reprizei secunde aveau un avantaj de 7 goluri (28-21). Să înscrii 15 goluri în 15 minute și să primești numai 5 în compania echipei considerată principala candidată la cucerirea trofeului continental, constituie un adevărat miracol. Un spectacol de mare gală, un spectacol pe care Oltchimul nu-l mai realizase în ultimul timp.Cu o scădere a ritmului pe final de meci, vâlcencele termină cu un avans de numai patru goluri,care ar putea fi suficiente pentru a reuși calificarea în finală, dar în infernul din sala din Veszprem va fi deosebit de greu. De altfel antrenorul Radu Voina la final a declarat: ”Este incredibil ce am realizat astăzi, să revenim de la 5 goluri și să trecem în față. Prima repriză a fost opusul celei de-a doua,am refuzat contactul fizic și cu jucătoare ca Amorim, Gorbicz sau Loke nu poți face asta.Este de reținut azi doar victoria care a fost obținută cu jumătate de echipă, ovanovici și Elisei fiind accidentate și nu au putut juca ceace face ca acest rezultat să fie unul extraordinar. Nu suntem favoriti la calificare, va fi un meci mai greu ca cel de aici dar ne vom apăra șansele ”. Returul partidei,meciul decisiv pentru calificare în finală va avea loc la sfârșitul acestei săptămâni la Veszprem pe 8 aprilie.