1 UAH = 0.1588 RON

1 XDR = 6.0191 RON

1 ZAR = 0.2897 RON

Editia 7561 - 18 oct 22:39

HANDBAL FEMININ: Evoluție timidă în fața campioanelor, scor fluviu pentru Oltchim

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 28 februarie 2013

Oltchim Rm. Vâlcea - Corona Brașov 34-18 (18-10) Sala Traian. Spectatori: 1200 Oltchim: Silvia Navarro (Lăcră-mioara Stan) - Ramona Farcău 8, Ada Nechita 5, Oana Manea 5, Katarina Bulatovici 4, Alexandrina Barbosa 4, Ionela Gâlcă-Stanca 3, Aurelia Brădeanu 3, Adina Meiroșu 1, Nicoleta Safta 1, J

HANDBAL FEMININ: Evoluție timidă în fața campioanelor,  scor fluviu pentru Oltchim Oltchim Rm. Vâlcea - Corona Brașov 34-18 (18-10) Sala Traian. Spectatori: 1200 Oltchim: Silvia Navarro (Lăcră-mioara Stan) - Ramona Farcău 8, Ada Nechita 5, Oana Manea 5, Katarina Bulatovici 4, Alexandrina Barbosa 4, Ionela Gâlcă-Stanca 3, Aurelia Brădeanu 3, Adina Meiroșu 1, Nicoleta Safta 1, J. Pineau. Antrenor: Steluța Luca. Corona: Maria Olariu (Denisa Dedu, Cristina Sântămărean)-Cristina Zamfir 4, Laura Chiper 2, Adriana Þăcălie 2, Marinela Burghel 2, Alina Șorodoc 2, Daniela Brânzan-Rațiu 2, Camelia Balint-Hotea 1, Oana Pop-Apetrei 1, Andreea Pricopi 1, Diana Druțu 1, Nicoleta Tudor, Oana Cârstea. Antrenori: Mariana Târcă, Dumitru Berbece. Arbitri: Ion Barbu - Adrian Manafu (București). Campioanele de la Oltchim s-au prezentat la meciul cu vechile rivale din Brașov fără o serie de jucătoare, menajate pentru meciul de la sfârșitul săptămânii cu Zvezda din Liga Campionilor precum și cu Steluța Luca pe banca tehnică, principalul Vestergaard fiind răcit. Brașovencele aveau astfel posibilitatea de a-și arăta potențialul pe care-l au, dar startul a fost deosebit de modest. Au intrat pe teren cu frâna trasă, au început timid în toate compartimentele și în minutul 6 scorul devenise deja 6-0. Primul gol al brașovencelor a fost dintr-o aruncare de la 7 metri transformată de Chiper (6). Gazdele folosesc cu precădere arma contraatacului, surprizându-le pe brașovence de fiecare dată. Tracul face ca în minutul 9 Chiper, care devenise o specialistă în aruncările de la 7 metri să execute unul în bară. Pe final de primă repriză, Cristina Zamfir demonstrează că se află pe un drum bun al recuperării după suferința accidentării și înscrie trei goluri consecutiv. La reluare, scenariul a fost aproape identic, cu ezitări ale brașovencelor în atac și cu greșeli în apărare care au dus ca diferența de scor să fie identică ca în prima repriză. Rulmentistele au încheiat în mare parte evoluțiile cu echipele de top din campionat. A mai rămas un singur obstacol oarecum deosebit, meciul de la Baia Mare, dar de fiecare dată brașovencele au evoluat bine în nordul țării. Următorul meci al Coronei se dispută pe 1 martie la Ploiești cu CSM, meci pe care vor trebui să-l câștige pentru a rămâne în cărțile accederii în cursa pentru cupele europene. Corona a contestat o jucătoare de la Oltchim Oficialii echipei de handbal feminin Corona Brașov au depus o contestație după meciul pierdut, marți, în deplasare, cu scorul de 34-18, în fața campioanei Oltchim Râmnicu Vâlcea, deoarece aceasta a folosit un portar de la Centrul Național de Excelență. „Au contestat transferul Lăcrămioarei Stan la Oltchim, am văzut contestația depusă de brașoveni. Nu au cum să câștige la masa verde din moment ce Lăcrămioara Stan a mai evoluat la Roman și la CSM București”, a declarat la final antrenorul secund al campioanei României, Steluța Luca. În meciul contra brașovencelor de la Corona, în poarta Oltchimului a debutat Lăcrămioara Stan, în vârstă de 17 ani, handbalistă formată la Centrul Național de Excelență.