Editia 8169 - 24 apr 10:44

HANDBAL FEMININ - C.M. TINERET: Înfrângere în ultima secundă de joc

Publicat la 06 iulie 2012

România - Norvegia 23-24 (12-11) România: Andreea Arghir (Denisa Dedu)-Eliza Buceschi 9, Andreea Pricopi 4, Gabriela Perianu 3, Ana Apipie 3, Ștefania Florea 2, Elena Florică 1, Adriana Bărbos 1, Maria Ianoși, Alexandra Ciunt, Irina Ivan, Nicoleta Safta, Cristina Predoi, Roxana Varga

HANDBAL FEMININ - C.M. TINERET: Înfrângere în ultima secundă de joc România - Norvegia 23-24 (12-11) România: Andreea Arghir (Denisa Dedu)-Eliza Buceschi 9, Andreea Pricopi 4, Gabriela Perianu 3, Ana Apipie 3, Ștefania Florea 2, Elena Florică 1, Adriana Bărbos 1, Maria Ianoși, Alexandra Ciunt, Irina Ivan, Nicoleta Safta, Cristina Predoi, Roxana Varga. Antrenori: Dumitru Muși-Costică Buceschi. Norvegia: Marte Pedersson (Marie Sundfoe)-Lene Heiberg 6,Cecilia Rasmunssen 5,Anette Hanssen 5, Kristine Breistadt 5, Janett Kristianssen 2, Ana Wisloff 1, Malin Halte, Tiril Merg. Victoria concludentă cu naționala Croației dădea speranțe în revenirea tinerelor românce pentru ocuparea unui loc în zona superioară a clasamentului pentru a avea șanse în optimile de finală ale mondialului din Cehia. După cum s-a derulat partida cu norvegiencele nu se prevedea victoria dorită. Nordicele au condus majoritatea timpului primei reprize, 3-5 (min. 7), 9-10 (min. 26), dar româncele au avut un final bun și au plecat la cabine în avantaj cu un gol (12-11). La reluare norvegiencele au preluat conducerea după primele 6 minute la 15-14 după care în cinci minute norvegiencele s-au detasat la 18-15. Pe final s-a jucat pe contre cu avantaj de o parte și de alta. În minutul 30 scorul devenise 23-23 prin 2 goluri ale lui Andreea Pricopi pentru ca în ultima secventă a meciului Kristine să înscrie golul victorios care pentru moment a făcut ca nordicele să treacă peste românce în clasacment. Alte rezultate ale penultimei etape din grupe : Serbia - Uruguay 29-23 (18-11) grupa A; Suedia - Kazahsthan 24-14 (21-14) grupa B; Rusia - Angola 27-20 (17-9 ) grupa C. România - Norvegia 23-24 (12-11) România: Andreea Arghir (Denisa Dedu)-Eliza Buceschi 9, Andreea Pricopi 4, Gabriela Perianu 3, Ana Apipie 3, Ștefania Florea 2, Elena Florică 1, Adriana Bărbos 1, Maria Ianoși, Alexandra Ciunt, Irina Ivan, Nicoleta Safta, Cristina Predoi, Roxana Varga. Antrenori: Dumitru Muși-Costică Buceschi. Norvegia: Marte Pedersson (Marie Sundfoe)-Lene Heiberg 6,Cecilia Rasmunssen 5,Anette Hanssen 5, Kristine Breistadt 5, Janett Kristianssen 2, Ana Wisloff 1, Malin Halte, Tiril Merg.