Editia 8166 - 19 apr 10:58

HANDBAL FEMININ - C.M.: România a terminat pe un modest loc XIII

Publicat la 16 iulie 2012

România- Spania 29-28 (13-16) România: Denisa Dedu (Andreea Arghir, Adina Mureșan) - Eliza Buceschi 11,Gabriela Perianu 5,Maria Ianosi 3, Ștefania Flo rea 3, Elena Florică 2, Roxana Varga 2, Anamaria Apipie 2, Nicoleta Safta 1, Andreea Pricopi, Irina Ivan, Alexandra Ciunt, Cristina Predoi, Andreea Barabas

HANDBAL FEMININ - C.M.: România a terminat pe un modest loc XIII România- Spania 29-28 (13-16) România: Denisa Dedu (Andreea Arghir, Adina Mureșan) - Eliza Buceschi 11,Gabriela Perianu 5,Maria Ianosi 3, Ștefania Flo rea 3, Elena Florică 2, Roxana Varga 2, Anamaria Apipie 2, Nicoleta Safta 1, Andreea Pricopi, Irina Ivan, Alexandra Ciunt, Cristina Predoi, Andreea Barabas. Antrenori: Dumitru Musi - Costică Buceschi. Campionatele Mondiale de handbal feminin pentru tineret-fete, a luat sfârșit cu victoria formației Suediei, care în finală a dispus de formația franceză.Reprezentativa de tineret U 20 a țării noastre a alunecat în ierarhie 6 locuri față de ediția trecută a campionatului mondial,de la locul 7 la 13 de data aceasta ,aproximativ cu aceeași garnitură. A obținut cinci victorii și patru înfrângeri,din care două eșecuri în ultimele secunde ale meciurilor cu Brazilia și Norvegia. A suferit cea mai grea înfrângere în optimile de finală în fața Franței, formație pe care o învinsese în turneul de pregătire din Ungaria. În ultimul meci al campionatului, România a dispus de Spania și a terminat neconvingător, pe locul XIII. Meci fără miză pentru ambele formații care nu și-au realizat obiectivele propuse. A fost o primă repriză în care spanioloaicele au avut mai mult inițiativa, au controlat mai mult jocul și au avut avantaj clar pe tabelă, de la 7-6 pentru românce în min, 13,s-a ajuns în 10 minute la 11-12, pentru ca pe final de repriză la 12-15 și 13-16 la pauză. La reluare, în min. 49 scorul devenise 20-25 moment din care Eliza Buceschi și colegele acesteia recuperază punct după punct și în minutul 56 se apropie la un gol ,25-26 și peste trei minute trec la conducere cu 28-27. Roxana Varga, în ultimul minut de joc aduce victoria cu 29-28 și cu aceasta o consolare pentru ocuparea locului XIII. În ultimile 2 zile ale campionatului din Cehia ,s-au disputat meciurile de clasament șipentru cucerirea titlului de campioană. Locurile 15/16: Cehia - Congo 28-18 (10-11). Locurile 13/14: Romînia - Spania 29-28 ( 13-16). Locurile 11-12: Brazilia - Austria 24-29 (10-12). Locurile 9-10: Danemarca Croația 20-20 (8-11) 28-27 d.a,d,d. Locurile 7-8: Polonia - Norvegia 24-23 (12-14). Locurile 5-6: Coreea - Rusia 17-19 (15-16). Semifinale: Franța - Ungaria 28-21 (13-8); Suedia - Serbia 27-25 (13-10). Locurile 3-4: Ungaria - Serbia: 24-26 (8-11). Finala: Franța- Suedia 22-29 (7-14) Formația campioană în premieră, Suedia a folosit echipa :Emma Friberg, Hanna Daglung- Vanessa Tellenmark,Linn Larsson, Lihm Blohm, Clara Monti, Carin Stromberg,Maria Lindh, Linnea Lagerquist, Linea Claeson, Louisa Sand, Lina Barksten, Alexandra Domeij, Ida Skoglund, Maria Adler, Linna Larsson.Antrenor: Camila Stromberg.