Editia 8170 - 25 apr 14:39

HANDBAL FEMININ C.E.: Știm primele calificate, așteptăm și România!

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 07 decembrie 2012

În Serbia s-au disputat meciurile rundei a doua a Europenelor de Handbal feminin în grupele C și D. În grupa D favoritele s-au impus și au obținut victorii care le-au propulsat în faza grupelor principale

HANDBAL FEMININ C.E.: Știm primele calificate, așteptăm și România! În Serbia s-au disputat meciurile rundei a doua a Europenelor de Handbal feminin în grupele C și D. În grupa D favoritele s-au impus și au obținut victorii care le-au propulsat în faza grupelor principale. România s-a impus, cu mare greutate cu mai modesta formație islandeză, după o partidă crâncenă în care nordicele și-au vândut scump pielea. Rusoaicele au pierdut în compania vicecampioanei olimpice, Muntenegru și mai au o singură șansă de a trece mai departe să dispună astăzi de formația islandeză, în caz contrar vor pleca acasă cum s-a întâmplat și cu formația Germaniei, care pierzând ambele partide în grupa C nu mai are cum să ajungă în grupele principale. În grupa C Spania a dispus și de Croația și are asigurată prezența în faza a doua, iar Ungaria a obținut victoria, pentru unii surprinzătoare, în fața Germaniei, care așa cum am spus a trimis-o acasă. Grupa D Victorie cu multe emoții România - Islanda 22-19 (15-13) Sala: Millenium din Vrsac. Spectatori: 2700 România: Talida Tolnai (Paula Ungureanu, Mihaela Smedescu)- Aurelia Brădeanu 7, Adina Meiroșu 4, Ionela Stanca 3, Iulia Curea 2, Melinda Geiger 2, Adriana Nechita 1, Cristina Neagu 1, Oana Manea 1, Clara Vădineanu 1, Crina Pintea, Nicoleta Dincă, Magda Paraschiv. Antrenor: Gheorghe Tadici. Islanda: Gudny Asmundsottir - Rut Jonsdottir 5, Hrofn Skuladottir 4, Thorey Stefansdottir 2, Dagny Skuladottir 2, Ramune Pekaskyte 2, Rakel Bragadottir 1, Stella Sigurdardottir 1, Anna Gudmensdottir. Antrenor: Agust Johannssen. Arbitrii: Malene Lythje - Karina Christiansen (ambele Danemarca). După evoluția din meciul cu Rusia, partida tricolorelor cu echipa Islandei părea a fi un meci de antrenament cu public înaintea derbyului grupei cu Muntenegru, acest aspect având în vedere antecedentele dispute ale nordicelor. Că nu a fost așa o constituie victoria obținută cu multă trudă în ultimul moment, o victorie care le un moment dat era pusă sub semnul întrebării. Poarta în prima repriză nu a mai excelat ca în meciul cu Rusia, iar atacul a ratat exasperant. Este suficient să amintim că în repriza secundă tricolorele au înscris numai 7 goluri. Revenirea Paulei Ungureanu, care a dat dovadă de un puternic caracter, ea revenind de la Brașov unde a participat la funerariile tatălui său, a dat mai multă încredere echipei prin intervențiile avute. Meciul a început cu o aruncare de la 7 m pentru islandeze, care au continuat să aibă inițiativa în primele 20 de minute. În această perioadă o singură dată tricolorele au fost la conducere pe tabelă, în min. 7 (4-3). După ce Brădeanu (cea mai eficientă jucătore a tricolorelor) a egalat în min, 19 la 10-10, româncele au preluat conducerea și la pauză au intrat la cabine cu două goluri mai mult. Când totul se spera că va merge spre o victorie normală a tricolorelor, repriza secundă se începe foarte greu. Primul gol al reprizei secunde, se înscrie după 8 minute, perioadă în care Iulia Curea a ratat primul ei 7 m. din acest turneu. În continuare se merge cap la cap, niciuna din formații nu reuseste să se desprindă decisiv; 16-16 (min. 43), 17-17 (min. 48) moment în care Brădeanu, Stanca și din nou Brădeanu detașează echipa noastră la trei goluri, 20-17. În min. 57 tensiunea își spune cuvântul și Geiger ratează o aruncare de la 7 metri, pentru ca în minutul următor Brădeanu să șuteze în bară. Când mai erau 20 secunde joc, Adina Meiroșu stabilește scorul final la 22-19, o victorie muncită, un meci cu multe greșeli indiividuale, care cu siguranță vor fi analizate înaintea partidei importante cu Muntenegru. Rusia învinsă lejer de Muntenegru Muntenegru - Rusia 30-27 (20-14) După ce în prima partidă cu româncele, rusoaicele au recuperat o diferență de 6 goluri și au terminat nedecis 21-21, nu același lucru s-a întâmplat cu muntenegrenele, care au condus la 6 goluri la pauză, au ajuns în min, 45 să aibă o diferență de 10 goluri (28-18), după care echipa din fostul spațiu iugoslav a evoluat cu rezervele care a limitat scorul final să fie o diferență de numai trei goluri, 30-27. Clasament 1. Muntenegru 2 2 0 0 56-43 4 2. România 2 1 1 0 43-40 3 3. Rusia 2 0 1 1 48-51 1 4. Islanda 2 0 0 2 35-48 0 Ultima etapă a grupei preliminare: astăzi de la orele 19:00 Rusia - Islanda si de la orele 21:15 România - Muntenegru (TVR 2). Grupa C Spania la a doua victorie În seria C, Spania a dispus de Croația, iar Ungaria de nemțoaice, ambele fiind calificate în grupele principale. Al treilea loc calificant este cel al croatelor care în ultima rundă se vor confrunta cu Germania în fața căreia au un ascendent al rezultatelor mai bune. Aceste trei reprezentative vor face joncțiunea cu primele trei din grupa României în grupa principală. Spania - Croația 25-21 (13-10) Ungaria - Germania 24-21 (11-14) Clasament 1. Spania 2 2 0 0 48-41 4 2. Ungaria 2 1 0 1 41-49 2 3. Croatia 2 1 0 1 49-52 2 4. Germania 2 0 0 2 41-47 0 Ultima etapă, astăzi: Ungaria - Spania și Croația - Germania.