1 UAH = 0.1179 RON

1 XDR = 6.1310 RON

1 ZAR = 0.2433 RON

Editia 8171 - 26 apr 11:53

HANDBAL FEMININ- CAMPIONATUL EUROPEAN: Pas important spre semifinalele turneului european

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 11 decembrie 2012

România - Spania 31-26 (15-12) Sala: Spens Arena (Novi Sad). Spectatori: 100. România: Paula Ungureanu (Talida Tolnai)- Cristina Neagu 7, Iulia Curea 7, Ada Nechita 6, Aurelia Brădeanu 5, Adina Meirosu 4, Ionela Stanca 2, Melinda Geiger, Oana Manea, Crina Pintea, Adriana Þăcălie, Clara Vădineanu

HANDBAL FEMININ- CAMPIONATUL EUROPEAN: Pas important spre semifinalele  turneului european România - Spania 31-26 (15-12) Sala: Spens Arena (Novi Sad). Spectatori: 100. România: Paula Ungureanu (Talida Tolnai)- Cristina Neagu 7, Iulia Curea 7, Ada Nechita 6, Aurelia Brădeanu 5, Adina Meirosu 4, Ionela Stanca 2, Melinda Geiger, Oana Manea, Crina Pintea, Adriana Þăcălie, Clara Vădineanu. Antrenor: Gheorghe Tadici. Spania: Gimenez Navaro (Ramos Gonzales) - Begonia Fernandez 5, Mangue Gonzales 5, Fernandez Ibanez 4, Abaurea Pena 4, Dehesa Cuadrado 3, Barbosa Cabral 2, Saenz Pinedo 2, Martin Berenguer 1, Aguillar Diaz, Benzal Andalaussi, Chavez Hernandez, Ramo Gonzalez. Antrenor: Jorge Duenas. Arbitrii: Charlotte și Julie Bonaventura (Franța). Cartonaș roșu: Crina Pintea (min. 30) pentru lovire la gât a jucătoarei Manague Gonzales. Cea mai bună jucătoare a meciului: Cristina Neagu. Prima noastră reprezentativă s-a prezentat la Novi Sad pentru a evolua în grupa principală II cu un singur punct în clasament, iar unele voci considerau imposibilă revenirea echipei la un poten?ial superior pentru a-și realiza obiectivul, de a accede în primele patru echipe, ca și în urmă cu doi ani. Prima partidă, cu mai vechiul partener de întrecere, echipa Spaniei a înlăturat orice suspiciune și a arătat o altă față a naționalei. Meciul a fost un examen trecut cu brio de elevele lui Gheorghe Tadici și înbucurător a fost revenirea mai aproape de valoarea avută a lui Cristina Neagu revenită spectaculos după 20 de luni de absență din teren. Meciul a fost la dispozi?ia tricolorelor pe toată durata partidei. Arma principală a echipei, contraatacul a funcționat din nou la parametrii cunoscuți. Tricolorele au înscris din toate pozițiile, au beneficiat de stânga ucigătoare a Cristinei Neagu, a mai fost și evoluția Ionelei Stanca, cea care deși nu a punctat a scos mai multe aruncări de la 7 metri. De altfel la acest capitol surorile Bonaventura au acordat 11 aruncări de la 7 metri din care 7 pentru naționala noastră (5 au fost transformate) și numai 4 pentru Spania, din care au înscris o singură dată. După o primă repriză în care româncele și-au testat adversarul, repriză încheiată cu un avantaj de 3 goluri, la reluare uraganul românesc a permis ca în min. 50 diferența să fie de 10 goluri (28-18). Din acest moment spaniolele au practicat o apărare avansată care a incomodat evident echipa noastră, care a făcut și pasul înapoi, pe final victoria a fost de numai 31-26, suficient pentru a se apropia la un singur punct de echipa Ungariei cu care se va confrunta în această seară. Un sprijin a primit țara noastră și de la Katarina Bulatovici și colegele acesteia care au învins echipa maghiară, nepermițându-i acesteia să se detașeze de echipa noastră. Victorie muntenegreană și pentru România Muntenegru - Ungaria 28-26 (15-9) A doua partidă a serii a avut o dublă semnificație, muntenegrenele pentru a-și consolida prima poziție aveau nevoie de o victorie, care în același timp ajuta și formația României pentru a ține în loc formația maghiară. Meciul a fost dârz, uneori încrâncenat în care vicecampioana olimpică a avut la dispoziție o primă repriză cu un avantaj de 6 goluri (15-9), deși în minutul 20 Milena Knezovici a fost descalificată pentru un atac dur. La reluare, maghiarele cu o apărare avansată a venit tare din urmă și în min. 49 au egalat la 22-22. Și maghiarele au primit descalificarea lui Zsuzsa Tomori în min, 40 pentru ca după 6 minute să urmeze muntenegrena Andreea Klinkovac. Un final de meci echilibrat în care Katarina Bulatovici, jucătoarea Oltchimului, înscrie de două ori golurile victoriei. Rusoaicele au iesit din cursa podiumului Germania - Rusia 26-26 (16-13) Nemțoaicele au realizat cel mai bun joc de la acest turneu final, au avut o primă repriză deosebit de bună cu un avanataj de trei goluri asupra Rusiei, conducând până pe final. În minutul 57 scorul devine egal (25-25) și tot egal se încheie, pentrucă fiecare a mai înscris câte odată, 26-26. Clasament 1. Muntenegru 3 3 0 0 81-73 6 2. Ungaria 3 2 0 1 82-80 4 3. România 3 1 1 1 72-70 3 4. Spania 3 1 0 2 80-83 2 5. Rusia 3 0 2 1 74-77 2 6. Germania 3 0 1 2 67-73 1 Următoarea etapă astăzi 11 decembrie: ora 17:15 Spania - Rusia, 19:15: Germania - Muntenegru, 21-15: Ungaria - România (TVR 2).