Editia 8224 - 19 iul 00:43

Hagi a fost extrem de acuzator după evoluţia palidă a Farului, la Tiraspol

Autor:

Publicat la 20 iulie 2023

Gică Hagi a fost extrem de nervos după ce Farul a pierdut cu 3-0 meciul cu Sferiff Tiraspol şi a ieşit din Liga Campionilor. Farul Constanţa a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor la fotbal de Sheriff Tiraspol, care s-a impus cu scorul de 3-0 (1-0, 1-0), după prelungiri, marţi seara, la Tiraspol, în manşa secundă a primului tur preliminar. Farul Constanţa va întâlni campioana Armeniei, FC Urartu, în turul al doilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce ambele formaţii au fost eliminate, marţi seara, din primul tur preliminar al Ligii Campionilor. La finalul partidei de la Tiraspol, Hagi s-a dezlănţuit: „Încep cu primul meci, de acasă, ştiam că vom întâlni o echipă experimentată, am făcut un meci bun contra lui Sheriff, ştiam că ne aşteaptă unul foarte greu în deplasare, dar, spre surprinderea mea, cred că s-a văzut cea mai proastă versiune a noastră! Nu pot să-mi explic, inexplicabil, am făcut cea mai proastă primă repriză posibilă. Temători, fără personalitate, n-am fost noi! Când nu joci fotbal, e clar, te aşteaptă un singur lucru: să pierzi! Asta e realitatea, felicitări lui Sheriff. Noi? Capul jos, mergem acasă şi de mâine reflectăm să vedem ce e de făcut. Încă o dată, cea mai proastă versiune a noastră!În apărare n-am făcut nimic, în atac vârfurile inexistente, cum să ajungi la poartă?! Lenţi, previzibili, munca noastră... E legat de jocul colectiv, a fost indisciplină! Trebuia să respecte propria identitate, nu ai cum să nu faci ofensiv în prima repriză nici trei faze. Inadmisibil! N-am cuvinte, le-am zis în vestiar. Defensiv, cât de cât s-a muncit, dar n-am fost compacţi, incredibil, atacanţii într-o zonă, foarte largi...”, a declarat Gică Hagi la conferinţa de presă de la Tiraspol.