Editia 8166 - 19 apr 22:28

Grupa G- Repriză de poveste, au „înnebunit” lusitanii

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 22 iunie 2010

Portugalia- Coreea de Nord 7-0 (1-0) Nu le-a fost deloc ușor în prima parte vedetelor de 24 de karate Cristiano Ronaldo sau Simao Sabrosa în fața disciplinatei „armate” nord- coreene

Portugalia- Coreea de Nord 7-0 (1-0) Nu le-a fost deloc ușor în prima parte vedetelor de 24 de karate Cristiano Ronaldo sau Simao Sabrosa în fața disciplinatei „armate” nord- coreene. Deși au dominat cap- coadă prima repriză și și-au creat două- trei ocazii de gol, 1-0 s-a făcu doar după aproape o jumătate de oră, mai exact în minutul 29 când Tiago l-a lansat inteligent pe culoar pe Raul Meireles și acesta a șutat decisiv pe lângă portarul Myong Guk. Până atunci cel mai aproape de gol a fost fundașul lui Chelsea, Ricardo Carvalho care a trimis cu capul în bara laterală după o ieșire neinspirată a aceluiași portar. În replică, asiaticii au contraatacat prin șutul bombă trimis de Yong Hyok, la o palmă de poartă și pe final prin Yong Hak care a irosit o excelentă lovitură liberă de la 20 de metri aproape frontal. Două vorbe și despre starul lui Real Madrid de la care se așteptau multe, dar care într-o repriză întreagă nu a făcut altceva decât să încerce două- trei „biciclete” deslușite ușor de adversari. Repriza secundă este una de poveste, nu și pentru coreeni desigur. Concret, în șapte minute lusitanii au semănat adevărate taifunuri în careul lui Myong și au înscris de trei ori. Prima dată Simao Sabrosa, șut pe lângă portar la o pasă gândită a lui Meireles, 2-0 (53), a urmat Hugo Almeida cu capul la o excelentă centrare marca Coentrao, 3-0 (56) și în fine Tiago, o formalitate, după o fază creată de Cristiano Ronaldo, 4-0 (60). Co-autorul ultimului gol, Cristiano Ronaldo nu are lipici la gol însă trăsnește transversala de la 25 de metri (min.71).Liedson deabia intrat marchează și el (81) și stabilește scorul campionatului, 5-0. Doar până la reușita lui Ronaldo care a alergat mult după un gol, dar în cele din urmă l-a marcat, 6-0 (88). Dar calvarul Coreei de Nord nu se terminase, Tiago reușește „dubla” și duce scorul la un incredibil 7-0 (min.89).